null

Mobilizacja przed meczem podwyższonego ryzyka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzech przedstawicieli miasta i straży pożarnej stoi przy mikrofonie
Od prawej: dyr. Michał Domaradzki z UM Warszawa, zastępca komendanta stołecznej Straży Pożarnej Artur Rudzik i Wojciech Kapczyński z wydziału prasowego stołecznej Straży Pożarnej | Autor: Rafał Motyl

Dziś o godz. 20.30 Legia Warszawa gra z Górnikiem Zabrze. W Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawa odbyła się dziś rano odprawa wszystkich służb oraz organizatora, aby zapewnić bezpieczeństwo na trybunach i poza nimi.

Mecz przy Łazienkowskiej został określony przez warszawską Policję jako „mecz podwyższonego ryzyka”. Obowiązują wtedy ostrzejsze niż zwykle normy bezpieczeństwa m.in. zwiększona jest liczba służb porządkowych i informacyjnych organizatora (po 240 osób w każdej z formacji). Na trybunach dziś wieczorem ma zasiąść ok. 15 tys. kibiców, w tym 600 osób, które przyjadą autokarami ze Śląska.

Bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców Warszawy to dla władz miasta od lat bardzo ważne wyzwanie. Dlatego tak jak dzisiaj, wiele razy spotykamy się
z organizatorami sportowych imprez masowych oraz ze specjalistami
w dziedzinie zabezpieczenia tego typu wydarzeń oraz transportu miejskiego. Wszystko po to, aby imprezy sportowe odbywały się w bezpiecznej oraz przyjaznej atmosferze i wszyscy mieli sposobność sprawnego dojazdu do i ze stadionu, szczególnie teraz gdy prowadzony jest remont Trasy Łazienkowskiej – wyjaśnia dyr. Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki.

Zalecenia straży

Prezydent Warszawy wydając zgodę na przeprowadzenie imprezy masowej musi uwzględniać zalecenia służb mundurowych, m.in. policji i straży pożarnej. A w zaleceniach wydanych przez Państwową Straż Pożarną zakazane jest wnoszenie i używanie transparentów i flag wielkoformatowych.

Kiedy na taką flagę spada petarda, ona się zaczyna palić. Stopione fragmenty kapią na ludzi znajdujących się pod nią, dochodzi do zadymienia, łatwo o panikę – opowiada zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy Artur Rudzik.

Ponadto zdarza się, że osoby odpalające niedozwolone na takich imprezach race ukrywają się pod flagą, żeby się zamaskować. Ukryci za maską odpalają race i ponownie wchodzą pod flagę, przez co policja nawet korzystając z monitoringu nie może rozpoznać sprawców.

Jak dojechać

Z powodu przebudowy Trasy Łazienkowskiej dojazd na stadion przy ul. Łazienkowskiej jest inny niż zwykle. Wyłączony z ruchu jest północny obiekt, a ruch pojazdów w obu kierunkach odbywa się południowym. W związku z budową nowych wiaduktów ul. Myśliwiecka (jadąc od strony ul. Górnośląskiej) kończy się ślepo przed rondem Sedlaczka, można natomiast przejechać przez skrzyżowanie w ciągu ul. Rozbrat i Myśliwieckiej (od strony ul. Szwoleżerów) i ul. Łazienkowskiej.

Piesi mogą przejść pod wiaduktami Trasy Łazienkowskiej od strony ul. Łazienkowskiej. W drodze na mecz najlepiej wybrać komunikację miejską. W czasie prac na Trasie Łazienkowskiej autobusy kursują południowym wiaduktem w obydwu kierunkach bez zmian tras. Kibice powinni jednak pamiętać, że nieczynne są przystanki Rozbrat (w obydwu kierunkach) oraz przystanek Torwar 02 (w kierunku Centrum).

Po zakończeniu meczu (ok. godz. 22.30) na ulice wyjadą autobusy linii 911, które będą kursowały na trasie: Torwar 01 – Trasa Łazienkowska – al. Stanów Zjednoczonych – Wiatraczna 10.