null

Miłość istnieje zawsze – obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Janusz Komorowski - członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK; prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Jerzy Mindziukiewcz - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i Halina Rogozińska podpisują apel
Konferencja zapowiadająca obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego | Autor: Ewelina Lach

„Miłość istnieje zawsze” to hasło tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Emocje i wartości to tematy wielu wydarzeń w programie 79. rocznicy. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości, powstańcy warszawscy wystosowali dziś apel o godne uczczenie godziny „W”.

Na obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego zaprosił dziś prezydent Rafał Trzaskowski w towarzystwie powstańców, przedstawicieli Rady m.st. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy spotkania podpisali coroczny Apel o godne uczczenie wybuchu bohaterskiego zrywu.

Miłość istnieje zawsze – to hasło tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczucia, emocje odgrywały wtedy niesamowitą rolę: przyjaźń, solidarność, koleżeńskość, wierność swoim ideałom. I przetrwały przez bardzo ciężkie lata – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent nawiązywał do teledysku z tegorocznym hasłem obchodów powstańczych. Jego motywem jest wykonane przez Eugeniusza Lokajskiego zdjęcie powstańczego ślubu – Bolesława Biegi i Alicji Treutler-Biegi. Film w reżyserii Tadeusza Śliwy z tekstem rapera Sokoła przypomina o tym, że uczucia w Powstaniu odgrywały największą rolę.

Odwiedziłem państwa Biegów w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Patrzyli na siebie dokładnie tak, jak na tym zdjęciu. W tych uczuciach jest nadzieja, że przyszłość będzie lepsza – dodał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak co roku spotkamy się przy pomnikach, przy tablicach, w miejscach pamięci, na Cmentarzu Powązkowskim, ale także tym ku czci największej liczby ofiar Powstania – na Cmentarzu Powstańców na Woli. W nowo otwartej Izbie Pamięci na Woli zaprezentujemy wystawę stałą. Wszystkie warszawskie dzielnice i środowiska powstańcze przygotowały wiele uroczystości, wydarzeń w całej Warszawie i okolicy – zapraszał i zapowiadał uroczystości prezydent Trzaskowski. – Uczestniczyć w nich będą młodzi ludzie, harcerze, uczniowie i studenci, którzy przyjdą z rodzicami lub dziadkami. To oni, a także wiele innych osób, wspomaga wszystkie rocznicowe działania jako wolontariusze – podkreślał prezydent stolicy.

Staram się nawiązywać kontakt z młodymi, bo to są te następne pokolenia, które albo będą patriotyczne, albo nie. Mam wielki szacunek dla młodzieży patriotycznej, która potrafi uczcić ten dzień – mówiła powstańczyni Halina Rogozińska.

Jerzy Mindziukiewicz reprezentujący Związek Powstańców Warszawskich również podkreślał, jak ważne jest zainteresowanie kolejnych pokoleń historią. Opowiadał o nowej ekspozycji stałej w siedzibie Związku przy ul. Długiej. Stołeczny ratusz sfinansował tam gruntowną modernizację, ekspozycja ma dziś multimedialny charakter.

W Noc Muzeów sam nie wierzyłem, że pod naszą bramą będą stały grupy młodych ludzi, czekając na wejście. Chcemy tym młodym ludziom przekazywać nasze doświadczenie – mówił Mindziukiewicz. – Kiedy wybuchła wojna, mieliśmy po 13-14 lat, graliśmy w piłkę, jeździliśmy na obozy harcerskie. I nagle weszliśmy w życie dorosłych ludzi. Zaczęły się łapanki, rozstrzeliwania. Chcemy zaszczepić w młodych ludziach przekonanie, że nie ma niczego ważniejszego w życiu człowieka niż wolność i niepodległość.

Apel o minutę ciszy

1 sierpnia o godz. 17:00 w Warszawie zawyją syreny. Miasto zatrzyma się na symboliczną minutę ciszy. Apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu, zatrzymali się w samochodach, przystanęli na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych” – tak zaczyna się deklaracja podpisana przez prezydenta Trzaskowskiego. Kończy się zdaniem: „Niech Warszawa 1 sierpnia o 17:00 zatrzymuje się po wsze czasy na symboliczną minutę ciszy”.

Apeluję o minutę ciszy, kiedy 1 sierpnia o 17:00 rozlegnie się dźwięk syren. To moment bardzo szczególny, kiedy w godzinie W zamiera cała Warszawa. Prosiłem innych samorządowców, by uczcili tę chwilę też u siebie i powoli staje się to ogólnopolską tradycją – powiedział prezydent Trzaskowski.

Prezydentowi wtórował Janusz Komorowski, członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Bardzo nas raduje, że te uroczystości mają taki charakter, że jest utrzymywana więź pokoleń. Mam gorącą prośbę do wszystkich mieszkańców Warszawy, żeby 1 sierpnia zatrzymali się o 17:00 i oddali hołd tamtej młodzieży warszawskiej, która była gotowa do ostatniego tchu walczyć o Polskę i jej dobre imię – mówił Komorowski.

Co roku powstańcy są także honorowani podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

1 sierpnia 1944 roku to najważniejsza data w historii współczesnej Warszawy. Zyskuje też wymiar ogólnopolski. To zasługa tytanicznej pracy świadków tamtych wydarzeń, historyków, społeczników i wszystkich władz samorządowych po 1990 r. – powiedział wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz. – Niech 1 sierpnia stanie na moment cała Polska, wspominając heroizm ludzi, którzy walczyli o naszą wolność – wezwał Sławomir Potapowicz.

Do 2 sierpnia w godz. 10:00-18:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego (budynek C przy ul. Grzybowskiej 79) działać będzie centrum informacyjne obchodów. Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na specjalnej stronie, poświęconej powstaniu – um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

Prezydent Rafał Trzaskowski wita się z powstańcami: Haliną Rogozińską i Jerzym Mindziukiewiczem
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski wita się z Januszem Komorowskim, członkiem Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK
Janusz Komorowski - członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK; prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Jerzy Mindziukiewcz - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i Halina Rogozińska podpisują apel
Powstańczyni Halina Rogozińska
Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przemawia podczas konferencji prasowej
Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Jerzy Mindziukiewcz - wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, powstańczyni Halina Rogozińska i wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz podpisują apel o godne uczczenie rocznicy Powstania Warszawskiego
Janusz Komorowski – Członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK podpisuje treść apelu

Załączniki: