null

Mija 78 lat od wyzwolenia „Gęsiówki”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem
Autor: Ewelina Lach

Trwają obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzisiaj na skwerze przy ul. Anielewicza i Okopowej upamiętniono odbicie dawnej „Gęsiówki” przez harcerski batalion „Zośka”.

Obóz koncentracyjny KL Warshau, zwany „Gęsiówką”, został odbity przez batalion dokładnie 78 lat temu, 5 sierpnia. Żołnierze uwolnili wtedy 348 żydowskich więźniów. Dziś, dla upamiętnienia tego bohaterskiego czynu, przedstawiciele m.st. Warszawy złożyli kwiaty w miejscu wydarzeń.

Drodzy Powstańcy, chylę czoła przed waszą postawą upominającą się o godność. Postawą, która wpisała w historię Warszawy nieprzemijającą wolę wolności, tolerancji, otwartości i solidarności – mówił Włodzimierz Karpiński, sekretarz m.st. Warszawy. – 348 obywateli narodowości żydowskiej różnych państw zostało wyzwolonych przez młodych Powstańców batalionu „Zośka” zgrupowania „Radosław”. To wspólne dziedzictwo tolerancyjnej, otwartej i solidarnej Warszawy jest zobowiązaniem także dla nas. Przed Wami, drodzy Powstańcy, chcę żeby to bardzo wyraźnie wybrzmiało: będziemy to dziedzictwo kontynuowali – dodał.

Dalsze uroczystości

Upamiętnienie wydarzeń przy dawnej „Gęsiówce” nie kończy tegorocznych obchodów. Dzisiaj o godzinie 18:00 na Skwerze Pamięci przy rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności” odbędzie się uroczystość w hołdzie cywilnej ludności Woli, zamordowanej podczas Powstania Warszawskiego przez Niemców. Wydarzenie to zakończy Marsz Pamięci czyli uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli o godzinie 19:00.

Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem
Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem