null

Mieszkanie dla repatriantów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski wręcza rodzinie repatriantów klucze do mieszkania i bukiet żółto-czerwonych kwiatów
Rodzino Gladkov, witamy w Warszawie! Witamy w domu! – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski | Autor: Ewelina Lach

Kolejna rodzina repatriantów otrzymała klucze do mieszkania i rozpocznie życie w Warszawie. Od początku kadencji Prezydenta Rafała Trzaskowskiego w Warszawie osiedliło się 16 repatrianckich rodzin w różnych dzielnicach miasta.

Rodzino Gladkov, witamy w Warszawie! Witamy w domu! – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, wręczając powracającym do ojczyzny rodakom klucze do mieszkania. – Warszawa od lat wspiera repatriantów, czyli osoby posiadające polskie korzenie i  ich potomków, którzy na skutek deportacji, zesłań, czy prześladowań narodowościowych i politycznych nigdy nie mogły osiedlić się w Polsce – podkreślił.

Rodziny osiedlające się w Warszawie na zaproszenie Prezydenta m.st. Warszawy otrzymują lokal mieszkalny z miejskich zasobów, który odpowiada ich potrzebom oraz środki finansowe na urządzenie mieszkania i bieżące utrzymanie przez 24 miesiące – wyjaśnia Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – W ramach realizowanej polityki repatriacyjnej m. st. Warszawy, zaproszenie do osiedlenia się w Warszawie otrzymuje ok. 10 rodzin rocznie – dodaje.

Rodzina Gladkov, która zamieszka w trzypokojowym mieszkaniu, na warszawskich Bielanach, pochodzi z rosyjskiego Tomska na Syberii. Jej członkowie są potomkami polskiej rodziny deportowanej z kresów wschodnich w głąb ZSRR.

Valentina Gladkova skończyła studia z hotelarstwa i turystyki, dodatkowo posiada wykształcenie muzyczne. Zdobyła doświadczenie w branży hotelarskiej, jednak ostatnio prowadziła własną działalność gospodarczą – sklep z ubraniami dla dzieci. Z kolei jej mąż, Andrej Gladkov,
z wykształcenia jest informatykiem i prowadzi własną firmę komputerową. Najstarsza córka państwa Gladkov – Margarita, ma 16 lat i jest uzdolnioną pianistką, Ulyana ma lat dziewięć, a Anastazja osiem.

Prezydent Rafał Trzaskowski wręcza rodzinie repatriantów klucze do mieszkania i bukiet żółto-czerwonych kwiatów
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Prezydent Rafał Trzaskowski wita się z dwiema młodymi repatriantkami
Rafał Trzaskowski i Aldona Machnowska-Góra rozmawiają z rodziną repatriantów na podwórku przed ich nowym mieszkaniem
Rafał Trzaskowski siedzi przy stole z rodziną repatriantów w ich nowym mieszkaniu, na stole stoi bukiet żółto-czerwonych kwiatów