null

Miejskim autobusem do Puszczy Kampinoskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autobus linii 800 na pętli w Palimarach
Autobusem linbii 800 można będzie wybrać się na weekendową wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej. | Autor: ZTM Warszawa

Od soboty, 1 kwietnia, na trasę ruszają autobusy weekendowej linii 800 z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej. Pojadą one z węzła komunikacyjnego Młociny do cmentarza i muzeum w Palmirach.

Puszcza Kampinoska to ewenement na skalę europejską – tuż za granicami metropolii znajduje się park narodowy o powierzchni ponad 38,5 tys. ha. To pozostałości lasów, które przed wiekami pokrywały dzisiejsze Mazowsze. W puszczy jest ponad 350 kilometrów pieszych szlaków turystycznych prowadzących przez łąki, bagna, wydmy i oczywiście puszcza.

Miejsce pamięci narodowej

Puszcza to także miejsce historycznych wydarzeń – bitew powstania styczniowego, drugiej wojny światowej. Na jej terenie w czasie powstania warszawskiego zlokalizowany był kilkutysięczny obóz Armii Krajowej.

W Puszczy Kampinoskiej pochowano ofiary 21 masowych mordów przeprowadzonych przez Niemców w latach 1939-43, m.in. lekkoatletę Janusza Kusocińskiego i marszałka Sejmu – Macieja Rataja. Zobaczyć można wystawę poświęconą egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-43, oraz wydarzeniom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej.

Pomysł na weekendową wycieczkę

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie końcowego przystanku autobusów linii 800, które już od najbliższej soboty, 1 kwietnia, w soboty, niedziele i święta (z wyjątkiem dni 8-10 kwietnia, 1 maja i 15 sierpnia) do końca października będą łączyły Palmiry z Młocinami.

Wizytę w muzeum można połączyć ze spacerem i do domu wrócić również Warszawskim Transportem Publicznym – w pobliżu muzeum są szlaki turystyczne prowadzące w głąb Kampinoskiego Parku Narodowego. Można nimi dojść do przystanków innych linii autobusowych, np. do 210 w Truskawiu (szlakiem niebieskim lub czerwonym i czarnym, ok. 4 km) albo do 150 w Dziekanowie Leśnym (szlakiem czerwonym lub zielonym, ok. 9 km). Autobusy tych linii dojeżdżają do metra Młociny.

Na dłuższą wędrówkę, ale także z powrotem do Warszawy do stacji metra Bemowo autobusami WTP, można wybrać się do Lipkowa i stamtąd autobusem 714 (szlak zielony i niebieski, ok. 12 km) albo do Mariewa i autobusu 729 (szlak zielony i niebieski, ok. 10 km). Trasa do Leszna (szlakiem czerwonym i żółtym, ok. 17 km) kończy się w pobliżu przystanków autobusu linii 719.

  • Trasa linii 800: METRO MŁOCINY – al. gen. M. Wittek – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – PALMIRY-MUZEUM.