null

Miejska pomoc dla leśnych zwierząt

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Malutka wiewiórka leży na turkusowym kocyku w inkubatorze
Wiewiórka w inkubatorze w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt | Autor: Rafał Motyl

Działa w stolicy od 15 lat i w tym czasie udzielił pomocy około 12 tysiącom dzikich zwierząt – chorym, rannym i osieroconym. To Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Lesie Sobieskiego, prowadzony przez Lasy Miejskie – Warszawa.

Ośrodek znajduje się na ul. Korkowej 170A, tuż przy siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa. To miejsce, do którego mieszkańcy stolicy mogą przywozić dzikie zwierzęta potrzebujące pomocy. Na miejscu są rejestrowane, badane i poddawane leczeniu. Również tam przechodzą rekonwalescencję, by móc wrócić na łono przyrody. Te najmniejsze i najmłodsze są ogrzewane w inkubatorach, inne trafiają do specjalnych stref wśród zieleni, znajdujących się na tyłach budynku.

To jeden z niewielu ośrodków prowadzonych przez samorząd. Przez całą dobę mieszkańcy mogą przywozić tu zwierzęta potrzebujące pomocy. Od tych większych do tych mniejszych – takich, jak wiewiórki i nietoperze. Od początku istnienia tego ośrodka przyjęliśmy w nim już 12 tys. zwierząt – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pomoc dla chorych i rannych zwierząt

Najwięcej zwierząt trafia do ośrodka w okresie wiosennym. Najczęściej są to jeże, nietoperze i wiewiórki, choć placówka gościła też u siebie szopa pracza, borsuki, kuny leśne, wydry, krety czy wilki. W tym roku pojawiły się również łosie, bobry i łasica. Od początku 2023 r. ośrodek przyjął łącznie około tysiąca leśnych pacjentów – przywiezionych przez mieszkańców lub miejski Ekopatrol.

Większość przywiezionych tutaj zwierząt bardzo potrzebuje pomocy – np. jeże po kolizjach drogowych czy zające złapane przez psa biegającego w lesie bez smyczy. Ale zdarza się również, że trafiają tam zwierzaki niepotrzebnie zabrane z lasu przez mieszkańców – nie są chore ani ranne i lepiej poradziłyby sobie na wolności. Dlatego co roku Lasy Miejskie – Warszawa wspólnie z Warszawskim ZOO i Strażą Miejską prowadzą akcję „Zoostaw, nie porywaj” i przypominają, że nie każde zwierzę potrzebuje wsparcia człowieka.

Kolejne inwestycje

Ośrodek w Lesie Sobieskiego cały czas się rozwija. Na dachu budynku i wiatach parkingowych zamontowane są panele fotowoltaiczne – dzięki temu obiekt już teraz jest niemal samowystarczalny energetycznie. Jesienią 2023 r. zostaną też zamontowane pompy ciepła.

Wkrótce pojawią się tu kolejne udogodnienia dla zwierząt. Jeszcze w tym roku Lasy Miejskie rozpoczną budowę wolier i wybiegów, w których będą mogły przebywać wilki. Inwestycja będzie gotowa w 2024 r. 

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrektor Lasów Miejskich - Warszawa Karol Podgórski w pomieszczeniach Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrekcja Lasów Miejskich - Warszawa: Karol Podgórski i Andżelika Gackowska stoją na zewnątrz wśród zieleni. Przed prezydentem stoi sarenka z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt
Sarna
Głowa borsuka za kratami klatki
Głowa łasicy wystaje z drewnianego schronienia umieszczonego w większym plastikowym pudełku
Małe zające w różowej klatce wypełnionej siankiem
Malutka wiewiórka leży na turkusowym kocyku w inkubatorze