null

Międzypokoleniowa i bezpieczna Białołęka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

Klubokawiarnia, sala informatyczna, ogród społecznościowy i siłownia plenerowa – to tylko niektóre z przestrzeni, które znajdują się w nowo wybudowanym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce. Nowy obiekt przy ul. Ceramicznej będzie służył wszystkim mieszkańcom dzielnicy, a w szczególności seniorom, osobom z niepełnosprawnościami i dzieciom w wieku żłobkowym.

Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się tutaj, w nowo otwartym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce. Wielokrotnie mówimy o tym, że Warszawa wyznacza trendy i jednym z przykładów jest współpraca z naszymi fenomenalnymi seniorami. Pierwsze takie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej powstało na Woli. Jesteśmy z niego bardzo dumni – dlatego, że widzimy, jak znacząco wpływa na aktywizację naszych seniorów i umożliwia kontakt z młodymi warszawiakami – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas wizyty w nowym CAM-ie. – Tu na Białołęce mamy nie tylko centrum aktywności, ale również żłobek dla 150 dzieci, salą gimnastyczną, komputerową, gdzie można rozwijać swoje umiejętności, mamy oczywiście również kawiarnię i stołówkę oraz specjalny salon fryzjerski – dodał Prezydent.

Warszawa dba o seniorów i inwestuje w infrastrukturę, która zachęca ich do aktywnego trybu życia i tworzenia więzi międzypokoleniowych – stąd wziął się pomysł na Centra Aktywności Pokoleniowej.

Nowy CAM na Białołęce

To miejsce niezwykłe, wymarzone, które dzisiaj nas zachwyca. To miejsce, które zrodziło się z ogromnych potrzeb, wokół których seniorki i seniorzy zgromadzili mieszkańców i mieszkanki Białołęki, radnych dzielnicy, zarząd dzielnicy, radnych miasta. To dla nas ogromna radość, bo ta potrzeba głośno wyrażana przez seniorki i seniorów, po prostu dzisiaj jest ich domem – mówiła wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska.

W nowo wybudowanym Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce już niebawem będzie działać m.in. klubokawiarnia, salon fryzjerski, ogród społecznościowy, siłownia plenerowa, sale: informatyczna i do zajęć ruchowych. Będą się tu odbywać także różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, np. z języków obcych i artystyczne oraz wydarzenia kulturalne – koncerty i wystawy. Obecnie obiekt jest na etapie wyposażania.

Cieszymy się, że idea Centrów Aktywności Międzypokoleniowej rozsiewa się po całej Warszawie. Zależy nam na tym, żeby aktywizować seniorów, żeby korzystali z życia społecznego, dzielili się swoim potencjałem, spotykali z rówieśnikami, ale i z młodszymi pokoleniami – mówiła Joanna Dolińska-Dobek, dyrektorka CAM-u.

Poza CAM-em przy ul. Ceramicznej będzie działał żłobek dla 150 dzieci oraz ośrodek wsparcia dziennego dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynek jest w całości dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, a łączny koszt inwestycji to ponad 37 mln zł.

Dotąd na Białołęce nie mieliśmy takiego miejsca jak CAM, które spełni potrzeby naszych lokalnych seniorów. To nie była prosta droga, ale udało nam się i mamy ten fantastyczny obiekt. Zachęcamy także inne dzielnice do tworzenia podobnych przestrzeni – mówiła Anna Majchrzak, wiceburmistrzyni dzielnicy Białołęka.

Wizyta w siedzibie Rewiru Dzielnicowych

Prezydent odwiedził również siedzibę Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Warszawa Białołęka przy ul. Ruskowy Bród. Koszt inwestycji po stronie samorządu to prawie trzy i pół miliona złotych. Obiekt został oddany do użytku w zeszłym roku.

Białołęka jako najdynamiczniej rozwijająca się część Warszawy bardzo potrzebowała takiej inwestycji, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców dzielnicy.

Podczas wizyty Rafał Trzaskowski rozmawiał z dzielnicowymi, którzy odgrywają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa. To właśnie do nich przychodzą mieszkańcy ze swoimi sprawami. Funkcjonariusze realizują zadania związane ze ściganiem sprawców wykroczeń i przestępstw. Ponadto realizują czynności z zakresu profilaktyki społecznej, a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Co ważne, rozwiązują konflikty sąsiedzkie i przeprowadzają wywiady środowiskowe.

Zobacz galerię (3 zdjęć)
prezydent Rafał Trzaskowski z policjantami w pomieszczeniu
prezydent Rafał Trzaskowski z policjantami w pomieszczeniu