null

Międzynarodowy konkurs na projekt nowego mostu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
R.Motyl
R.Motyl. Warszawa ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo-rowerowego.

Warszawa ogłosiła właśnie konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo – rowerowego, który połączy oba brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej.

To będzie nasza wizytówka i pierwszy most pieszo-rowerowy w stolicy. W ciągu ostatnich lat zrobiliśmy bardzo wiele, by przybliżyć rzekę mieszkańcom – wybudowaliśmy ścieżki i bulwary, powstały plaże i kawiarnie. A nowa przeprawa przez Wisłę, zgodnie z Warszawską Polityką Mobilności, znacznie poprawi jakość życia pieszym i rowerzystom – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa potrzebuje nowych, pięknych przepraw przez rzekę. A ta przeznaczona jedynie dla pieszych i cyklistów będzie naprawdę unikalna. Radni m.st. Warszawy zabiegali o nią od 2013 r. – stwierdza Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Warszawskie mosty powstawały jako budowle stricte użytkowe i większość z nich jest niestety pozbawiona większej dbałości o wyraz architektoniczny.

Zależy nam aby wyłoniony w drodze konkursu projekt wyróżniał się wysoką jakością architektury, wpisywał w pejzaż miasta, a poprzez swoją niepowtarzalność i oryginalność stanowił jego rozpoznawalny fragment. Dlatego też zachęcamy do udziału w konkursie pracownie polskie i zagraniczne – dodaje Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Projektowany most wprowadzi zupełnie nową jakość do miejskiej infrastruktury - zarówno pod względem architektonicznym jak i komunikacyjnym. Przybliży Pragę do centrum, łącząc rewitalizowane obecnie obszary prawobrzeżnej Warszawy z bulwarami wiślanymi. Umożliwi postanie spacerowego ciągu pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Zostanie również włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły (trasy rowerowe na bulwarach wiślanych i na Wybrzeżu Szczecińskim). Dzięki temu powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą.

Zakończenie budowy zaplanowano na 2019 r.

Regulamin konkursu, również w wersji anglojęzycznej, można pobrać ze strony: www.architektura.um.warszawa.pl/mostdlapieszych

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 20 stycznia 2017 r., do godz. 16.00. Termin składania prac konkursowych upływa 8 maja 2017 r. o godz. 16.00.

Warszawa ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo – rowerowego. Fot. R.Motyl
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Warszawa ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo – rowerowego. Fot. R.Motyl
Warszawa ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo – rowerowego. Fot. R.Motyl