null

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dyrektor Karolina Zdrodowska podczas Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

Warszawa jest każdego dnia dumna ze swoich ochotniczek i ochotników. W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy bezinteresownie działają na rzecz społeczeństwa. To dzięki nim wspieranych jest wiele instytucji i organizacji. W ostatnich dniach przedstawiciele miasta spotykają się z nimi i dziękują.

Warszawska Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza została zorganizowana przez Miasto Stołeczne Warszawę, w ramach projektu rozwoju wolontariatu „Ochotnicy warszawscy”.  Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Warszawie, organizowane na tak dużą skalę. W Gali wzięli udział ochotnicy z wielu miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, którzy zwłaszcza w ostatnich latach, dołożyli wszelkich starań, by pomóc w czasie kryzysu – wywołanego pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.

Trudna sytuacja ostatniego roku pokazała nam jak wielki jest potencjał wolontariatu. Wiem, że jako wolontariuszki i wolontariusze od lat działacie na rzecz naszego miasta, nie tylko w obliczu kryzysu. Wykonujecie tysiące różnych zadań, które sprawiają, że Warszawa jest coraz lepszym miejscem! Nie wyobrażam sobie miasta bez Waszej pomocy – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.

Podczas oficjalnej części wydarzenia, głos zabrała także dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska:

Wolontariuszki i wolontariusze są największą siłą naszego miasta. Siłą, która pozwala wyjść z każdej, nawet bardzo trudnej sytuacji. Jako miasto dokładamy starań, aby coraz więcej mieszkanek i mieszkańców zdawało sobie sprawę, jak wiele działań, projektów i akcji odbywa się dzięki Wam – mówiła dyrektor Zdrodowska.

Piątkową Galę poprowadziła znana i zaangażowana społecznie aktorka Aleksandra Popławska, z koncertem wystąpiła Julia Pietrucha.

Wolontariat w centrum uwagi stolicy

Częścią Gali była debata pt. „Czy wolontariat zmienia ludzi?”, wzięli w niej udział wolontariuszki i wolontariusze: Patrycja Jabłonowska – wolontariuszka wydarzeń sportowych, pikników sąsiedzkich, zbiórek, projektów międzynarodowych i festiwali, a obecnie studentka SWPS; Sylwia Polesiak - wolontariuszka Domu Powstańców Warszawskich, z zawodu księgowa; Zsolt Fekete – w przeszłości wolontariusz Olimpiad Specjalnych, a w tym roku wspierający uchodźców w punkcie informacyjnym na dworcu, prywatnie przedsiębiorca.

Dom Powstańców Warszawskich i Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to z kolei organizatorzy dzisiejszego uroczystego spotkania, z koncertem Organka w programie. Praca wolontariuszy jest niezmiernie ważna dla samych Powstańców i stanowi nierozerwalny element tego miejsca.

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza