null

Miasto wyremontuje mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zabytkowe drzwi ze zdobieniami

Niebawem ruszy remont mieszkania we wczesnomodernistycznej kamienicy przy ul. Żurawiej 24a. Odnowione zostaną wewnętrzna stolarka, parkiet i tynki. Renowację przejdą również ozdobne drzwi wejściowe.

Kamienica przy ul. Żurawiej 24a wybudowana została według projektu Edwarda Ebera w 1911 roku i stanowi fragment przedwojennej pierzei tej śródmiejskiej ulicy. Jedno z zachowanych w niej mieszkań, które jest pełne oryginalnych elementów, przejdzie remont pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, tak aby utrzymać zabytkowy klimat wnętrza.

W mieszkaniu odnowiona zostanie wewnętrzna stolarka drzwiowa, parkiet będzie wycyklinowany i polakierowany, a tynki naprawione i pomalowane. Z biegiem lat zmieniał się jego układ funkcjonalno-przestrzenny, jednak nadal widoczny jest jego przedwojenny podział. Po remoncie lokal trafi do zasobu mieszkalnego m.st. Warszawy.

Drzwi z początku XX wieku

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zleci również renowację wyjątkowo ozdobnych, fornirowanych drzwi wejściowych do remontowanego mieszkania. Stolarka wymaga uzupełnień i naprawy konstrukcji oraz elementów wykończeniowych, w tym okładziny. Konieczne będzie też uzupełnienie szklenia, odtworzenie brakujących detali górnej, przeszklonej części drzwi oraz fragmentów ornamentu (perełkowania) wokół ościeżnicy i na skrzydle.