null

Miasto wyremontuje mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zabytkowe drzwi ze zdobieniami
Renowacja wyjątkowo ozdobnych, fornirowanych drzwi wejściowych kamienicy przy ul. Żurawiej 24a

Niebawem ruszy remont mieszkania we wczesnomodernistycznej kamienicy przy ul. Żurawiej 24a. Odnowione zostaną wewnętrzna stolarka, parkiet i tynki. Renowację przejdą również ozdobne drzwi wejściowe.

Kamienica przy ul. Żurawiej 24a wybudowana została według projektu Edwarda Ebera w 1911 roku i stanowi fragment przedwojennej pierzei tej śródmiejskiej ulicy. Jedno z zachowanych w niej mieszkań, które jest pełne oryginalnych elementów, przejdzie remont pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, tak aby utrzymać zabytkowy klimat wnętrza.

W mieszkaniu odnowiona zostanie wewnętrzna stolarka drzwiowa, parkiet będzie wycyklinowany i polakierowany, a tynki naprawione i pomalowane. Z biegiem lat zmieniał się jego układ funkcjonalno-przestrzenny, jednak nadal widoczny jest jego przedwojenny podział. Po remoncie lokal trafi do zasobu mieszkalnego m.st. Warszawy.

Drzwi z początku XX wieku

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zleci również renowację wyjątkowo ozdobnych, fornirowanych drzwi wejściowych do remontowanego mieszkania. Stolarka wymaga uzupełnień i naprawy konstrukcji oraz elementów wykończeniowych, w tym okładziny. Konieczne będzie też uzupełnienie szklenia, odtworzenie brakujących detali górnej, przeszklonej części drzwi oraz fragmentów ornamentu (perełkowania) wokół ościeżnicy i na skrzydle.