null

Miasto mówi podcastami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Panorama Warszawy - na pierwszym planie Wisła, za nią ogrody Zamku Królewskiego i sam zamek, a w tle nowoczesne centrum Warszawy

„Zanurzeni w zieleni” – dziś miał premierę nowy podcast przygotowany przez warszawski Zarząd Zieleni. W sieci znajdziemy także już siedem odcinków rozmów w cyklu „Warszawa mówi”, a także materiał „Dziś czy jutro” przygotowany przez dzielnicę Bielany.

„Warszawa mówi” – to główny podcast stołeczny. W najnowszym, siódmym już odcinku Kamil Dąbrowa  - wicedyrektor Biura Marketingu Miasta w ratuszu, dawniej dziennikarz radiowy – rozmawia z Zofią Zochniak, jak ubrać się za 2 zł. A w finale wiosennego sezonu prywatnie o sobie opowiadał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Własne audycje przygotowują też inne miejskie jednostki.

Zanurzeni w zieleni

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przygotował podcast „Zanurzeni w zieleni”. Ma opowiadać o tym, co w miejskiej przyrodzie nieoczywiste, ukryte, a czasem zaskakujące. Dziś – w czwartek 19 listopada – miała miejsce premiera pierwszego odcinka – o nietoperzach. Z kolejnych można się będzie dowiedzieć np. jakie zwierzęta pomagają w koszeniu trawników albo kto chowa się szuwarach i zaroślach porastających brzegi stawów.

Do końca roku ukaże się 6 odcinków przybliżających pracę miejskich ogrodników i innych specjalistów dbających o warszawską zieleń i wody. Materiał jest dostępny na platformach: Spotify, Apple Podcasts, Spreaker oraz na YouTube Zarządu Zieleni.

Dziś czy jutro

Na Bielanach powstaje cykl „Dziś czy jutro” przygotowywany przez Bielański Integrator Przedsiębiorczych. Ma on dotyczyć nowych technologii, pokazywać globalne zjawiska z punktu widzenia małego przedsiębiorcy.

Pierwszy odcinek cyklu nosi tytuł „Sztuczna inteligencja w gastronomii". Został zrealizowany w formie reportażu. Autorka – dziennikarka Hanna Bogoryja-Zakrzewska – wyrusza na terenowe poszukiwania sztucznej inteligencji. Z podcastu można się dowiedzieć np., jak roboty kuchenne przygotowują dania na podstawie receptur i ruchów szefów kuchni. Na czym może polegać tzw. cyfrowe menu, a kiedy pojawi się robot recepcjonista albo robot robiący drinki.

Nestor Radio

Dom Kultury Śródmieście realizuje projekt „Nestor Radio”. To podcasty tworzone przez seniorów, dla seniorów. Na razie zamieszczane są na kanale YouTube, w przyszłości mają się znaleźć także na platformach streamingowych.

Projekt prowadzi radiowiec Kajetan Gołębiewski. Ma on dwa cele – po pierwsze wciągnąć seniorów w świat nowych technologii, a po drugie przygotowywać audycje, które zainteresują przede wszystkim innych seniorów. Najnowszy, ósmy już odcinek podcastu mówi o etykiecie picia wina.

Zielony plakat z napisem "Zanurzeni w zieleni"