null

Miasto, mieszkańcy i przedsiębiorcy – razem na rzecz zieleni

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kwitnące drzewa i betonowe kule na skwerze w roślinami. W tle ławka i stojaki na rowery
Park kieszonkowy na Mokotowie | Autor: Krzysztof Babicki

Ponad 40 proc. powierzchni Warszawy stanowią tereny zielone. Ale miasto nadal działa, by było ich jeszcze więcej. W niektóre inicjatywy mogą włączać się również mieszkańcy i przedsiębiorcy.

Czy warszawiacy mogą mieć wpływ na to, gdzie w stolicy sadzone są drzewa i krzewy? Kolejne edycje budżetu obywatelskiego udowadniają, że tak. W ubiegłym roku mieszkańcy zdecydowali, że ponad 50 mln zł trafi właśnie na projekty związane z zielenią. To ponad połowa całej kwoty przeznaczonej na tę edycję budżetu obywatelskiego.

Warszawiacy mogą włączać się w działania na rzecz zazieleniania miasta również w inny sposób.

Zielony Wolontariat

Od 2022 r. stołeczny Zarząd Zieleni systemowo rozwija tzw. Zielony Wolontariat. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy wspólnie z miejskimi ogrodnikami mogą tworzyć nowe rabaty bylinowe, sadzić cebule kwiatów w parkach i na skwerach oraz pomagać w utrzymaniu porządku w nadwiślańskich łęgach. Uzyskaną wiedzę z zakresu dbania o zieleń mogą potem wykorzystać we własnych domach i ogrodach.

Od momentu uruchomienia tej platformy współpracy zorganizowano już ponad 150 akcji, w których wzięło udział około 6 tys. osób. Wolontariusze pomagali m.in. w tworzeniu rabat w Parku Arkadia, wysiewaniu łąk kwietnych na Polu Mokotowskim czy sadzeniu tulipanów w Parku Praskim. Monitorowali też Kanał Piaseczyński w trosce o przemieszczające się tamtędy wiosną nurogęsi.

Mieszkańcy zainteresowani udziałem w Zielonym Wolontariacie mogą zgłaszać się do Zarządu Zieleni na adres: wolontariat@zzw.waw.pl.

Zielony Fundusz

Zielony Fundusz dla Warszawy to działająca od 2021 r. platforma współpracy miasta z podmiotami, które chcą zaangażować się w realizację zielonej polityki Warszawy – w szczególności w utrzymanie i rozwój terenów zieleni miejskiej, ale także w działania edukacyjne. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. InPost, BNP Paribas czy Allegro.

Od rozpoczęcia działalności w ramach Zielonego Funduszu zawarto już 29 umów i pozyskano ponad 1,6 mln zł darowizn. Za tę kwotę udało się m.in. posadzić 100 drzew i zagospodarować niską zielenią ponad 2 tys. mkw., stworzono nowy park kieszonkowy oraz rozbetonowano 250 mkw. powierzchni.

Partnerstwo dla klimatu

Partnerstwo dla klimatu to platforma, w ramach której Warszawa oraz kilkadziesiąt zrzeszonych firm i organizacji szuka rozwiązań dla najbardziej palących wyzwań stolicy związanych ze zmianą klimatu i ochroną środowiska. Jednym z cyklicznych działań realizowanych w ramach partnerstwa jest coroczne sadzenie drzew. W tym roku akcję organizowano już po raz dziesiąty. Tym razem na miejsce wydarzenia wybrano Białołękę, gdzie partnerzy posadzili wspólnie 3 tys. drzew. Łącznie w ciągu ostatnich 10 lat dzięki inicjatywie Warszawa wzbogaciła się o około 35 tys. drzew.

Mieszkańcy w zimowych kurtkach biorą udział w akcji sadzenia roślin
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Kilka osób ubranych w granatowe koszulki sadzi rośliny
Zielona przestrzeń z ławkami i stojakami na rowery przy chodniku