null

Miasto biznesowo atrakcyjne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prelegent na tle ekranu z informacjami
Autor: M. Cieszewski

Atrakcyjna dla biznesu, zagranicznych inwestorów i talentów. Wchodząca rozważnie w partnerstwo publiczno-prywatne. Innowacyjna, wspierająca startupy i „początkujących” przedsiębiorców. Taka była gospodarcza Warszawa w 2023 roku.

Atrakcyjni biznesowo

Warszawa uczestniczy w światowej walce o talenty. Na rynku hiszpańskim i włoskim prowadzi kampanię Ctrl+Varsovia/Ctrl+Varsavia (po hiszpańsku i po włosku). Uczestniczy w projekcie Choose Europe, który ma przyciągnąć inwestorów z Ameryki Północnej do europejskich miast. Ratusz prowadzi też konto „Grow with Warsaw” na LinkedIn, które śledzi już blisko 16 tys. obserwatorów – najwięcej w porównaniu z kontami biznesowymi innych polskich miast.

Miasto prezentuje się też co roku na EXPO REAL w Monachium i MIPIM w Cannes – dwóch największych targach nieruchomości i inwestycji w Europie, które przyciągają dziesiątki tysięcy inwestorów z blisko 100 krajów. Obecność na targach wzmacnia wizerunek nowoczesnej i prężnie rozwijającej się Warszawy - bezpiecznego, stabilnego i wspierającego miejsca do inwestowania i prowadzenia biznesu oraz miasta przyjaznego i atrakcyjnego do życia. Podczas targów Warszawa prezentuje tereny inwestycyjne, swoją ofertę powierzchni biurowych – 6,25 mln. m. kw., dociera do potencjalnych inwestorów, wzmacnia relacje z dotychczasowymi inwestorami i partnerami biznesowymi.

Inwestycje z partnerami

PPP czyli przedsięwzięcia publiczno-prywatne to jeden z najbardziej efektywnych sposobów finansowania inwestycji w mieście. Dzięki udziałowi kapitału prywatnego Warszawa może zrealizować duże inwestycje, dzięki minimalizowaniu wydatków oraz właściwie rozłożyć ryzyka.

W wyniku prowadzonego postępowania w ubiegłym roku miasto otrzymało ofertę na rewaloryzację Hali Gwardii. W zamian za remont budynku, miasto odda ją w czasowe, 30-letnie użytkowanie partnerowi prywatnemu, który przez ten okres będzie utrzymywał obiekt i nim zarządzał. Ratusz deklaruje, że handel w hali nadal będzie ukierunkowany na lokalnych dostawców i rzemieślników oraz na wysokiej jakości zdrową gastronomię. Po wygaśnięciu umowy hala zostanie przekazana miastu.

W formule PPP realizowana jest też budowa parkingu podziemnego na Placu Powstańców Warszawy na 420 miejsc postojowych. Rozpoczęta w 2023 r. inwestycja przebiega bez opóźnień, w tej chwili budowlańcy kończą prace przy podziemnej kubaturze obiektu, następnie rozpoczną się roboty wykończeniowe oraz instalacyjne i odtworzenie układu komunikacyjnego na powierzchni. Prace mają się skończyć jeszcze w tym roku, a parking powinien zostać oddany do użytkowania w pierwszej połowie 2025 r.

W trakcie negocjacji jest umowa PPP na modernizację Ośrodka Polonia przy ul. Konwiktorskiej. Do tej pory odbyło się kilka tur negocjacji z czterema zainteresowanymi uczestnikami postępowania na wybór partnera prywatnego. Na ukończeniu są również prace nad dokumentacją projektową budowlaną.

Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. W etapie I wybudowany zostanie 3- kondygnacyjny parking podziemny na 780 miejsc, hala sportowa z widownią na 2000 miejsc oraz budynek usługowy Centrum Wsparcia Sportu. W II etapie wybudowane zostaną nowe trybuny wschodnia, południowa i północna a w etapie III trybuna zachodnia. Teren zmodernizowanego Ośrodka Polonia będzie otwarty, dostępny nie tylko dla sportowców i kibiców, ale także dla spacerowiczów.

Warszawa innowacyjna

Miasto kontynuowało projekty, których celem jest wsparcie i promocja sektora kreatywnego i startupów.

 • Biuro Rozwoju Gospodarczego zorganizowało 10 już edycję Warsaw Booster. To unikatowy na skalę Polski miejski program akceleracyjny, który jest inkubatorem pomysłów i źródłem wsparcia dla startupów. W 2023 roku, spośród 135 zgłoszonych do programu zespołów 45 zakwalifikowano do akceleracji. Dla trójki zwycięzców miasto ufundowało nagrody o łącznej wysokości blisko 90 tys. zł. Wygrała firma medtechowa AptaMed, która opracowała uniwersalną technologię umożliwiającą pomiary w czasie rzeczywistym różnych substancji we krwi.
 • Odbyły się dwa spotkania z cyklu „Przeglądy Technologiczne”, podczas których innowacyjne firmy przedstawiały rozwiązania mające wpływ na funkcjonowanie miast. Pierwsze poświęcone było sztucznej inteligencji, drugie technologiom wpływającym na transformację żywnościową miast.
 • Wraz z partnerami miasto zorganizowało konferencje Masters of Robots, InnoShare czy konkursy Innowator Mazowsza i Aulery. Na targach w Monachium i Cannes promowało zaś warszawskie startupy.

Warszawa dla przedsiębiorców

Warszawa sprzyja przedsiębiorczym, wspiera firmy na różnych etapach rozwoju.

 • #Academy_Smolna, czyli bezpłatne doradztwo biznesowe, finansowo-księgowe i prawne dla przedsiębiorców. W roku 2023 zostały zrealizowane 443 h konsultacji, z doradztwa skorzystało 251 osób.
 • Cykl szkoleń #Open_Smolna (rozliczenia z ZUS, pozyskiwanie środków z UE itp.) – 32 spotkania dla 245 osób.
 • Szkolenia i spotkania sieciujące #Net_Smolna odbyły się jesienią. W 10 spotkaniach wzięło udział 253 kobiet.
 • Startup Jump – spotkania, szkolenia i konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2022/2023 udział w projekcie wzięło 283 uczniów, 25 nauczycieli oraz 25 szkół.

Wiele z tych projektów miasto realizuje w Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Sukces Smolnej skłonił kolejne dzielnice do zakładania własnych centrów przedsiębiorczości. W 2023 r. powstały dwa centra – na Ursynowie oraz Pradze Południe. Integrują one lokalnych przedsiębiorców, organizują bezpłatne szkolenia i warsztaty, udostępniają przestrzeń do pracy. 

Na terenie Warszawy działa więc już sześć centrów biznesu:

 • Bielański Integrator Przedsiębiorczych przy al. Zjednoczenia 25,
 • Wawerski Integrator Przedsiębiorczości przy ul. Żegańskiej 1a, sala. 47, 49,
 • Centrum Przedsiębiorczości Smolna przy ul. Smolnej 4,
 • Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56,
 • 4P Prasko Południowa Przestrzeń Przedsiębiorczych przy ul. Groszowickiej 17,
 • Ursyn Lab – Przedsiębiorczy Ursynów”  przy Al. KEN 60.