null

Miasta z całego świata na rzecz pomocy Ukrainie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grupa przedstawcieli miast pod punktem informacyjnym w towarzystwie prezydenta Trzaskowskiego
Merowie, prezydenci, burmistrzowie podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie przez Pakt Wolnych Miast. | Autor: Ewelina Lach

W Warszawie rozmawiali dziś merowie miast z całego świata na temat możliwych działań na rzecz Ukrainy i pomocy uchodźcom. W spotkaniu zorganizowanym przez Pakt Wolnych Miast spotkali się osobiście i zdalnie przedstawiciele miast z 20 krajów. Prezydent Rafał Trzaskowski pokazał im także niektóre miejsca pomocy w Warszawie.

Merowie, prezydenci i burmistrzowie zastanawiali się, jak pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją i w jaki sposób wspierać uchodźców, których z każdym dniem jest coraz więcej w europejskich miastach. 

Osobiście w konferencji wzięli udział: prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, mer Paryża Anne Hidalgo, burmistrz Bratysławy Matúš Vallo, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca burmistrza Wilna Tomas Gulbinas, wiceburmistrz Budapesztu Gabor Kerpel-Fronius i i wiceprezydentka Tirany Anuela Ristani.

Bardzo się cieszę, ze są ze mną moi koledzy i koleżanki merowie z miast europejskich.
Spotkaliśmy się przede wszystkim po to, żeby zademonstrować swoją solidarność z Ukrainą, chcemy skoordynować swoje działania, aby pomóc naszym miastom partnerskim na Ukrainie. Rozmawiamy o konkretach – w jaki sposób pomagać miastom ukraińskim, jakie są ich zapotrzebowania i jak stworzyć instrumenty pomocy finansowej. Nasi ukraińscy przyjaciele poprosili nas żebyśmy twardo rozmawiali z naszymi rządami i żeby wytrwały w twardym stanowisku, jeżeli chodzi o sankcje dla Rosji – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

To ogromnie ważne, żebyśmy się skupili teraz na solidarności, na koordynacji naszych działań. Wspieramy jako miasto wszystkie inicjatywy, które są podejmowane w Europie, te polityczne, dyplomatyczne, jak i wojskowe. Stawką jest wolność i wartości europejskie. Ważą się losy świata. Bardzo ważne, żeby nasz los był słyszalny i docierał do Komisji Europejskiej – dodała Anne Hidalgo, mer Paryża.

Gabor Kerpel-Fronius podkreślił, że bardzo ważna jest wymiana informacji.

Rosyjska propaganda jest bardzo silna i bardzo skuteczna, dlatego bardzo ważne, jest żeby wiadomości były rzetelne, żeby nie mydlić ludziom oczu. Jesteśmy zjednoczeni i podejmujmy wspólne działania – w tym jest nasz siła – mówił wiceburmistrz Budapesztu.

Podczas spotkania udało się połączyć telefonicznie z merem Lwowa Andrijem Sadowym. Uczestnicy usłyszeli jego poruszające słowa o sytuacji w ukraińskich miastach, gdzie giną także cywile i dzieci, atakowane są obiekty publiczne i szkoły, tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy.

To burmistrzowie miast najlepiej rozumieją naszą sytuację, dlatego proszę Was o wpłynięcie na swoje władze państwowe, by zajęły twarde stanowisko, bo w pewnym sensie zaczęła się III wojna światowa. Bronimy demokracji w Ukrainie i na świecie. Bronimy wspólnych wartości! Dlatego jestem optymistą i wierzę, że wygramy, razem wygramy!.– mówił mer Lwowa.

Przedstawiciele miast mogli sami przekonać się o skali i wyzwaniach związanych z pomocą dla uchodźców – odwiedzili punkt informacyjny na Dworcu Wschodnim i miejskie schronisko młodzieżowe, które będzie miejscem noclegowym dla kolejnych osób przybywających z Ukrainy.

za stołem kobiety i mężczyźni, z zarządów różnych miast, w tle ekran z osobami łączącymi się zdalnie, nowoczesne wnętrze
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Spotkanie przedstawicieli Paktu Wolnych Miast. Prezydent m.st. Warszawy trzyma słuchawkę telefonu stacjonarnego i rozmawia.
Stoją obok siebie prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, mer Paryża Anne Hidalgo, burmistrz Bratysławy Matúš Vallo, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zastępca burmistrza Wilna Tomas Gulbinas, wiceburmistrz Budapesztu Gabor Kerpel-Fronius i i wiceprezydentka Tirany Anuela Ristani. W tle ekran, a na nim na tle barw Ukrainy (niebieski i żółty) napis: Together for Ukrainy
Prezydent. m.st. Warszawy oprowadza zagraniczną delegację pod Dworcu Wschodni. Widoczne cztery osoby, w tym prezydent warszawy, które przyglądają się kolorowym rysunkom dzieci zawieszonym na ścianach dworca. Na rysunkach m.in serduszka, flagi Polski i Ukrainy, gołąb (znak pokoju)