null

Metro szkoli nowych maszynistów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kabina pociągu metra podczas jazdy w tunelu
Kabina pociągu metra podczas jazdy. | Autor: Metro Warszawskie

Ponad 400 osób odpowiedziało na ogłoszenie o rekrutacji na stanowisko maszynisty w Metrze Warszawskim. Do finałowego etapu – kilkumiesięcznego szkolenia – przystąpiło 12 osób. Po zdaniu egzaminu końcowego świeżo upieczeni maszyniści wozić będą pasażerów metra m.in. nowoczesnymi pociągami Skoda Varsovia.

Dokładnie 444 osoby aplikowały na stanowisko maszynisty w warszawskim Metrze. Po sprawdzeniu wszystkich formalności – wymaganych w tak odpowiedzialnym zawodzie – oraz przejściu kolejnych szczebli rekrutacji, kandydaci biorą obecnie udział w kilkumiesięcznym kursie.

Najpierw, przez dwa miesiące, kursanci uczestniczyli w zajęciach teoretycznych. Obejmowały one m.in. budowę taboru, zasady ruchu oraz sygnalizacji świetlnej, a także instrukcję  dla maszynistów. Kandydaci musieli oczywiście zapoznać się ze wszystkimi typami pociągów warszawskiego metra, w tym najnowszym – Skodą Varsovią.

Po teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Przez następne miesiące będą odbywać się wstępne jazdy szkoleniowe na torze prób, a także ćwiczenia wjazdu i wyjazdu z elektrowozowni oraz manewry na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty.

Adepci ćwiczą również jazdę w tunelach metra – w dziennym ruchu pasażerskim – pod nadzorem doświadczonych maszynistów.

Na koniec szkolenia przyszłych maszynistów czekają egzaminy – teoretyczny i praktyczny. Osoby, które je zdadzą, otrzymają świadectwo kwalifikacyjne na stanowisko prowadzącego pojazd kolejowy metra.

Wśród osób, które przeszły tegoroczną rekrutację jest 11 mężczyzn i jedna kobieta. Warto zaznaczyć, że w warszawskim Metrze na stanowisku maszynistek pracują już dwie panie. Rozmowę z jedną z nich o rekrutacji i samej pracy można obejrzeć na kanale YouTube warszawskiego Metra.

 

Kobieta - maszynistka metra podczas szkolenia na symulatorze pociągu metra
Zobacz galerię (2 zdjęć)
widok z kabiny metra na tory i tunel podczas jazdy