null

Mer Lwowa w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
mężczyzna w czarnym polarze i okularach wręcza kolorowy w fragment w drewnianym pudełku, obok meżczyzna w garniturze, na pierwszym planie mikrofon
Autor: Ewelina Lach

Dalszą pomoc dla Lwowa obiecał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski merowi Andrijowi Sadowemu. Dzisiaj odbyło się w Warszawie robocze spotkanie obu samorządowców.

Prezydent Warszawy i mer Lwowa od początku wojny poznali się dobrze, wielokrotnie ze sobą rozmawiali – ale wyłącznie przez telefon lub online. Teraz pierwszy raz mieli szansę osobiście uścisnąć ręce.

Od początku konfliktu ściśle ze sobą współpracujemy. Włączyliśmy się w zabezpieczanie zabytków Lwowa, udzielamy pomocy rzeczowej. Wiemy, że teraz głównym problemem jest zapewnienie energii miastu, kupujemy więc generatory, bo takie było zapotrzebowanie naszych przyjaciół ze Lwowa – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Mer Lwowa przyjeżdża do nas z Brukseli, bo od wielu miesięcy zabiega o realizację projektu Unbroken – budowy centrum rehabilitacyjnego we Lwowie.

My również będziemy się starali zrobić wszystko, żeby w ten projekt się włączyć – zadeklarował prezydent Trzaskowski.

Chciałbym podziękować panu prezydentowi Warszawy i za jego pośrednictwem wszystkim Polakom – za wsparcie, które było, jest i jest planowane na przyszły rok. – mówił mer Lwowa Andrij Sadowy. - Do Lwowa przyjechało już 11 tys. rannych – dzieci, kobiety, osoby starsze. To mój ból. Muszę myśleć, żeby dobrze została wykonana operacja, zapewnić im protezy, rehabilitację fizyczną, wsparcie psychologiczne. Dlatego serdecznie dziękuję też za wsparcie naszego projektu centrum rehabilitacji Unbroken. Lwów musi żyć, Ukraina musi żyć. Nikt nas nie złamie! – zakończył mer Sadowy.

Pomoc warszawy dla Lwowa to m.in. opieka nad dziedzictwem kulturowym Lwowa, z inicjatywy Biura  Stołecznego Konserwatora Zabytków powołano Dom Odbudowy Ukrainy - platformę, w której ogniskują się problemy związane z ratowaniem i odbudową zniszczonych zabytków wschodniego sąsiada.

W ramach naszej inicjatywy w najbliższym czasie wspólnie z Fundacją Aliph i Fundacją Brda zakupione zostanie 58 generatorów prądu, które są niezbędne do przetrwania zimy. To pierwsza dostawa, której realizacja już się rozpoczęła.

Na zakończenie spotkania mer Lwowa wręczył Rafałowi Trzaskowskiemu kawałek rosyjskiej rakiety, która spadła na Lwów. Pomalowany na wesołe kolory – na znak niezłomności i zwycięstwa – przez dzieci z lwowskiego szpitala.

Światło dla Ukrainy

Warszawa przyłącza się do światowej akcji solidarnościowej „Lights for Ukraine”. Na całym świecie gaśnie oświetlenie najbardziej znanych obiektów – w stolicy wygaszony zostanie jutro Pałac Kultury i Nauki. To symboliczne przekazanie światła dla Ukrainy, w najciemniejszy dzień roku.

mężczyźni stoją przed mikrofonem na niebieskim tle
Zobacz galerię (4 zdjęć)
mężczyźni stoją przed mikrofonem na niebieskim tle
mężczyzna w czarnym polarze i okularach wręcza kolorowy w fragment w drewnianym pudełku, obok meżczyzna w garniturze, na pierwszym planie mikrofon
Grupa ludzi siedzi dookoła stołu i rozmawia