null

Matematyka online w każdej podstawówce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna z zielonej marynarce i dżinsach podaje rękę nastolatkowi w białej koszuli - obok chłopca stoją jego koledzy, a w tle widać dziewczyny. Spotkanie odbywa się z sali koneferncyjne
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z uczniami i uczennicami ze szkoły podstawowej nr 225 na Woli. | Autor: UM Warszawa/E. Lach

Warszawa zainaugurowała nowy miejski projekt edukacyjny, który zakłada wsparcie uczniów i uczennic w nauce matematyki za pomocą platform edukacyjnych i narzędzi online. Program ma wystartować w nowym roku szkolnym, a miasto przeznaczy na jego wdrożenie ponad 14,5 mln zł.

Na egzaminach ósmoklasistów, warszawska młodzież osiąga z matematyki jedne z najlepszych wyników w kraju - w zeszłym roku w Warszawie średni wynik z tego przedmiotu wyniósł 67 proc. (dla porównania średnia dla Mazowsza wyniosła 59 proc., a ogólnopolska 53 proc.). Równie wysoko polskie nastolatki, w tym warszawscy uczniowie, plasują się, pod względem umiejętności matematycznych, w światowych testach, w tym w Programie Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA. Ale  wyniki z 2022 r. są słabsze niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym w 2018 roku.

Ponad 14 mln zł na naukę matematyki

Często słyszę takie pytanie, również od moich dzieci: dlaczego uczymy się matematyki? Wtedy im tłumaczę, to co zawsze tłumaczył mi mój ojciec, że to nie jest tylko kwestia prostych zdolności, tylko to jest kwestia abstrakcyjnego myślenia, kojarzenia faktów, i generalnie rozwoju umiejętności uczenia się. Chcemy, aby nasi uczniowie szkół podstawowych mieli jak najlepszy start na kolejnych etapach edukacyjnych. Dlatego, od nowego roku szkolnego uruchamiamy nowe działania związane ze wsparciem uczniów klas 4-8 w nauce matematyki online – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Chcemy wyznaczyć pewien trend, który później może być kontynuowany gdzie indziej – dodaje.

W ramach projektu, placówki w każdej dzielnicy Warszawy będą mogły wybrać formę wsparcia w nauce matematyki korzystając z nowoczesnych aplikacji i platform edukacyjnych. Te rozwiązania zapewniają również bieżącą ocenę wyników osiąganych przez uczniów.

Jak dodaje Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, oświata to jest najwyższa pozycja w budżecie rady miasta: – Powiedzmy konkretnie, ostatnia kadencja to t 36 mld zł przeznaczonych na edukację. Natomiast ten projekt będzie kosztował 14,5 mln zł i liczymy na to, że będzie pomagał wszystkim się rozwijać, bo matematyka jest po prostu pięknym przedmiotem. Myślę, że młodzież będzie zadowolona z tych rozwiązań – mówi przewodnicząca.

Platformy edukacyjne do nauki matematyki

Część warszawskich uczniów szkół podstawowych już uczestniczy w projekcie organizowanym przez Politechnikę Warszawską. To „Zeszyt.online”, z którego obecnie w różnych szkołach w większości dzielnic korzysta ok. 20 tys. uczniów z klas 4-8. Najdłużej z tego rozwiązania korzystają placówki na Woli i w Wawrze. Nauczyciele i uczniowie otrzymują dostęp do platformy internetowej, która jest zgodna z podręcznikami szkolnymi. Na podstawie tej informacji system dobiera uczniom zadania zgodne z tematem lekcji, uzależniając poziom trudności do bieżących predyspozycji ucznia. System „Zeszyt.online” jest wykorzystywany zarówno na lekcjach matematyki, jak i w domu.

W obu przypadkach kluczową wartością jest pomoc sztucznej inteligencji, gdy uczeń ma trudność z rozwiązaniem zadania - nie wie jak je wykonać lub popełnia błąd. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie wolskich szkół osiągają coraz lepsze wyniki z matematyki na egzaminach ósmoklasisty. W ciągu 3 lat, odkąd „Zeszty.online” zaczął być sukcesywnie wykorzystywany w szkołach, ten wyniki poprawił się średnio aż o 5 punktów procentowych – zaznacza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Na spotkanie inaugurujące projekt zaproszono uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej nr 225 na Woli wraz z nauczycielką matematyki, która w nauce przedmiotu korzysta z systemu „Zeszyt.online”.

Warszawa realizuje również wiele projektów edukacyjnych, które wzmacniają kompetencje dzieci i młodzieży w różnych obszarach, również w naukach ścisłych. W tym celu od wielu lat miasto współpracuje m.in. z Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Warszawskim i z Polskim Towarzystwem Fizycznym.

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Cztery kobiety stoją na tle czerwonego dywanu
Grupa nastolatków siedzi na szarym dywanie i układa elementy puzzli. W tle za nimi stoi znak z napisem matematyka
Czerwony tkany dywan z tabliczką informacyjną że jest to dywan matematyczny