null

Marsz Pamięci 1942 – 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ścianka muzeum w kolorze szarym

80 lat temu warszawska społeczność żydowska niemal przestała istnieć. W lecie 1942 roku Niemcy wywieźli do Treblinki blisko 300 tysięcy Żydów. Dziś, 22 lipca, ulicami stolicy przejdzie kolejny Marsz Pamięci, upamiętniający zamordowanych mieszkańców getta warszawskiego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski objął wydarzenie honorowym patronatem.

Marsz wyruszy o godzinie 18:00 spod pomnika Umschlagplatz (ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę „od śmierci do życia”, która zakończy się przy ul. Stare Nalewki, gdzie przed wojną znajdowało się centrum żydowskiej Warszawy. Zwieńczeniem Marszu będzie koncert przygotowany przez wiolonczelistę i aranżera Michała Pepola we współpracy ze Sławą Przybylską, legendą polskiej sceny muzycznej.

Jak co roku uczestnicy marszu będą nieść symboliczne Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych przesiedleńców i uchodźców żydowskich. Przy ul. Stare Nalewki stanie wystawa plenerowa zaprojektowana przez Jana Strumiłło, którą będzie można oglądać do 1 września.

W tym roku mija 80 lat od rozpoczęcia akcji „Reinhardt” – planu ludobójstwa polskich Żydów, przygotowanego i przeprowadzonego przez nazistowskie Niemcy. Do zakończenia akcji, czyli do listopada 1943 roku, Niemcy zamordowali blisko 2 miliony Żydów z Generalnego Gubernatorstwa, okręgu białostockiego i innych krajów Europy: Czech, Moraw, Słowacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Austrii. Głównymi ośrodkami zagłady były obozy Bełżec, Sobibór, Treblinka i Majdanek, w których mordowano za pomocą gazu. Tysiące Żydów zostały zastrzelone także na ulicach gett oraz zmarły z braku wody i powietrza podczas transportów. W wyniku akcji „Reinhardt” przestała istnieć większość dużych społeczności żydowskich w okupowanej Polsce.

Szczegółowe informacje na temat Marszu Pamięci można znaleźć na stronie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz na Facebooku.