null

Marsz 4 czerwca – informacje dla uczestników i mieszkańców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Katrzyna Strzegowska i Michał Domaradzki siedzą przy stole podczas konferencji prasowej.
Katrzyna Strzegowska i Michał Domaradzki. | Autor: Paweł Dąbrowski

Już w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12:00 wyruszy – z placu Na Rozdrożu – zgromadzenie w obronie praworządności, demokracji i wartości europejskich. Do udziału w wydarzeniu zapraszają samorządowcy, w tym m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W niedzielę, 4 czerwca, zgłoszonych zostało w Warszawie aż 39 zgromadzeń. Największe z nich przejdzie z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Wydarzenie odbędzie się w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i zmiany władzy w 1989 roku. Właśnie na ten dzień zaplanowano manifestację wolności i obrony samorządności. Marsz rozpocznie się o godz. 12:00.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników i mieszkańców

Spodziewamy się ok. 1000 autobusów, ale uczestnicy przyjadą również pociągami i własnym transportem. Żeby zadbać o bezpieczeństwo uczestników zrobiliśmy lustrację trasy, a także prosiliśmy administratorów o usunięcie z trasy przemarszu niebezpiecznych przedmiotów – wyjaśnia Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Specjalny sztab SCB będzie działał w niedzielę, 4 czerwca, od godz. 9:00.

Skorzystamy z monitoringu oraz naszych obserwatorów – wewnątrz marszu. Jesteśmy również w kontakcie z organizatorami, którzy zapewniają ochronę marszu. Pomoże nam to na bieżąco reagować na sytuację na trasie – dodaje Michał Domaradzki, który przypomina, że za bezpieczeństwo uczestników marszu odpowiedzialność ponosi jego organizator oraz policja.

Zmiany w kursowaniu WTP

W zależności od liczby uczestników, policja może zdecydować o zamknięciu niektórych ulic. To z kolei spowoduje zmiany tras kursowania niektórych tramwajów i autobusów.

Wzmożone działania w zakresie organizacji i zabezpieczenia transportu rozpoczniemy w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 9:00. Będziemy na bieżąco reagować na sytuację w mieście, w miarę przesuwania się przemarszu. Trasy niektórych linii tramwajowych i autobusowych mogą ulec zmianom, trzeba liczyć się także z całkowitym wyłączeniem ruchu tramwajowego na niektórych ciągach – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

ZTM przygotuje również 8 dodatkowych pociągów metra – kursować one będą na obu liniach. Obowiązywać będzie również wzajemne honorowanie biletów ZTM i Kolei Mazowieckich.

Uczestnikom marszu oraz mieszkańcom pomagać będzie około 20 oznakowanych informatorów ZTM. Informacje o zmianach w kursowaniu WTP publikowane będą na bieżąco na stronie WTP oraz w social mediach w relacji „na żywo” – dodaje Katarzyna Strzegowska.

Informacje o zmianach będzie można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

W wybranych miejscach ograniczone będzie także parkowanie. Część zmian zacznie obowiązywać już dzisiaj.

Trasa marszu

Przemarsz odbędzie się na trasie: plac Na Rozdrożu – plac Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy. Zakończenie wydarzenia zostało zaplanowane na godz. 18:00.

Więcej o marszu w oficjalnym serwisie miejskim.

Mapka zgromadzeń w Warszawie w dniu 4 czerwca