null

List intencyjny przed 80. rocznicą Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Rafał Motyl

W sierpniu minie 80 lat od jednego z najtrudniejszych momentów w historii Warszawy – wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z planowanymi uroczystościami wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezydent Rafał Trzaskowski i powstańcy warszawscy podpisali list intencyjny dotyczący organizacji wydarzeń rocznicowych.

Przygotowujemy się do obchodów osiemdziesiątej rocznicy Powstania Warszawskiego. Bardzo się cieszę z podpisania listu intencyjnego i współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. W naszych czasach tak trudno o autorytety. O ten tak istotny dla nas wszystkich kierunkowskaz wartości i to właśnie powstańcy warszawscy zawsze nam ten kierunkowskaz dawali, zawsze dawali nam swoją radę, poczucie tego, że możemy się odwołać do ich autorytetu jest niesłychanie istotne, zwłaszcza w tych bardzo trudnych czasach, gdzie polskie społeczeństwo polskie jest podzielone. Powstańcy pokazywali nam, jak dbać o wspólnotę i jak być razem, za co chciałem im serdecznie podziękować – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Nie ma państwa bez tożsamości, bez swojej historii, bez korzeni. Nie ma przyszłości państwa, nie ma przyszłości Polski bez świadomości swoich korzeni, tradycji, historii, bez poszanowania swoich bohaterów. Powstańcy Warszawy to nasi profesorowie wolności. Profesorowie patriotyzmu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej. – Mamy dziś bardzo dobre informacje. Odbudowujemy wspólnotę, która jest gwarantem bezpieczeństwa, dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej będzie ze wszystkich sił wspierać organizatora uroczystości osiemdziesiątej rocznicy Powstania Warszawskiego, jakim jest m.st. Warszawa z panem prezydentem na czele. Wojsko polskie wykona to zadanie najlepiej jak potrafi i wykona to zadanie z miłością do powstańców Warszawy – dodał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Zapewnienie o współpracy

W treści listu intencyjnego wyrażano wspólną troskę o godne upamiętnienie 80. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz zadeklarowano uznanie zasług i ofiarności uczestników tego wydarzenia historycznego. Zaznaczono także, że organizatorem uroczystości rocznicowych będzie m.st. Warszawa.

Poza tym zapewniono, że Ministerstwo Obrony Narodowej, m.st. Warszawa oraz powstańcy warszawscy będą współpracować przy organizacji uroczystości rocznicowych, obejmując ceremonie oraz wszelkie inne wydarzenia upamiętniające bohaterskie dni z 1944 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej zobowiązało się też do zapewnienia Wojskowej Asysty Honorowej podczas obchodów związanych z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego, w tym pełnienia wart honorowych w miejscach pamięci, takich jak pomniki i tablice pamiątkowe.

Strony zgodziły się także z tym, że wciąż należy współpracować w zakresie dalszego propagowania i utrwalania pamięci o Powstaniu Warszawskim

Korzystamy z nieustającej pomocy władz miasta Warszawy i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. My utraciliśmy, mając po 13, 14, 15 lat wolność, młodzieńczą wolność. Staliśmy się z godziny na godzinę dorosłymi, byliśmy dziećmi, kiedy wybuchła wojna, a potem przez 5 lat okupacji staliśmy się ludźmi. Zupełnie dorosłymi. Pragnącymi tylko jednego, jak najszybciej się wyzwolić, jak najszybciej uzyskać wolność i niepodległość. Myślimy o tym zawsze i wpajajmy to młodym ludziom, że nie ma w życiu narodu nic ważniejszego niż wolność i niepodległość – powiedział Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes zarządu Związku Powstańców Warszawskich.

Zobacz galerię (8 zdjęć)