null

Likwidujemy kopciuchy!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
dwóch strażników miejskich w centrum uwagi. W tle dom z dymiącym kominem

Warszawa sukcesywnie likwiduje kopciuchy. W zasobie komunalnym w 2019 r. zniknie 540 starych pieców. Mieszkańcy włączyli się do walki ze smogiem - w tegorocznym naborze złożyli już ponad 600 wniosków o dotacje na wymianę źródła ogrzewania.

Praga-Południe zajmuje pierwsze miejsce wśród tegorocznych inwestycji w modernizację kotłowni w zasobach stolicy. Z tej dzielnicy zniknęło lub zostało przygotowanych do usunięcia 191 miejskich kopciuchów. Na drugim miejscu w jest Wawer - 114 instalacji ekologicznych źródeł ogrzewania oraz Praga-Północ - 88 instalacji. Kwoty dofinansowania do tzw. „zielonego ciepła” przyznane jednostkom miejskim w 2019 r. wyniosły ponad 27 mln zł. Program budżetowy na walkę ze smogiem obejmuje także montaż odnawialnych źródeł energii, termomodernizację oraz dodatkowe mycie ulic.

Szacuje się, że w Warszawie około 13,5 tys. budynków jest niepodłączonych do sieci ciepłowniczej ani gazowej, z czego 5,5 tys. zostało już zinwentaryzowanych. Pozostałe 8 tys. czeka kontrola. W zasobie komunalnym na początku 2019 r. było 1446 kopciuchów. Zgodnie z przyjętym harmonogramem ostatnie miejskie kopciuchy zostaną zlikwidowane do końca 2021 r.

Mieszkańcy składają wnioski o dotacje

Od środy, 23 października ruszył nabór wniosków na nowe, wyższe dotacje do likwidacji pieców na paliwo stałe albo olej opałowy. Teraz mieszkańcy mogą składać dokumenty przez cały rok - również w urzędach dzielnic. Ułatwieniem jest także zmniejszona liczba wymaganych załączników.

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie tegorocznych inwestycji rozpoczęło się we wrześniu 2018 r. i trwało do 30 sierpnia 2019 r. W tej turze wpłynęło 516 zgłoszeń na modernizację kotłowni w nieruchomościach (pojedynczy wniosek może obejmować jeden do nawet kilku kopciuchów). Do tej pory zawarto umowy na prawie 5,5 mln zł, a suma pieniędzy przekazanych na 185 zrealizowanych już inwestycji wyniosła blisko 2,2 mln zł.

We wrześniu stołeczni radni przyjęli nowe zasady dofinansowania modernizacji kotłowni. Od tego miesiąca warszawiacy złożyli 94 wnioski na likwidację ponad 100 kopciuchów, które będą opiniowane na nowych zasadach.