null

Letnie atrakcje w Parku Rzeźby na Bródnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Park Rzeźby na Bródnie. Stalowy sześcian przypominający statek kosmiczny. Sześcian niczym lustro odbija sylwetki przeglądających się w nim odwiedzających osób na tle pobliskiej przyrody.
Autor: MSN

Joga w parku, warsztaty i spotkania w każdy weekend oraz we wszystkie środy, a do tego Domek Herbaciany jako najmniejszy dom kultury w Warszawie. Wszystko za darmo i we współpracy z lokalną społecznością. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na kolejną odsłonę letnich działań w Parku Rzeźby na Bródnie.

Czternasta edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Co mówi Park”.  Kuratorzy przygotowując program brali pod uwagę potrzebę i chęć regularnej obecności w zielonej przestrzeni. Ważne jest także oddanie inicjatywy osobom, dla których to miejsce stanowi ważny punkt na codziennej mapie aktywności: mieszkańcom i nowym sąsiadom, którzy przyjechali z Ukrainy czy artystkom i artystom.

W tym roku szczególnie rozwijana jest współpraca z dzielnicowymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami kultury. Kontynuowany jest trzyletni program „Edukacja w Parku” przeznaczony w szczególności dla osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą na terenie dzielnicy Targówek. W ostatnim czasie wśród nich znalazło się wiele osób ukraińsko- i rosyjskojęzycznych, stąd istotnym elementem działań stanie się próba wykorzystania sztuki jako narzędzia integracji i komunikacji dla różnorodnych grup związanych aktualnie z dzielnicą.

Jedną z podstawowych form realizacji tego pomysłu są weekendy animacyjne odbywające się przez cały okres wakacji. Przygotowane działania realizowane są m.in. w duetach polski-ukraińskich z wykorzystaniem Domku Herbacianego – najmniejszego domy kultury w Warszawie i jednocześnie rzeźby współtworzącej park.

Z kolei w każdą wakacyjną środę w ramach popołudniowego cyklu Akademia w Parku odbywają się wydarzenia plenerowe prowadzone przez artystów działających na rzecz różnych wspólnot. W programie są: wieczory poetycko-muzyczne skupione na eksperymentalnych formach ekspresji w plenerze, spotkania z kobietami tworzącymi jeden z pierwszych związków zawodowych pracownic domowych, możliwość poznania środowisk twórczych z Białorusi i Ukrainy.

O Parku Rzeźby na Bródnie

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace artystów rozsiane są w Parku Bródnowskim, zaprojektowanym na terenie dawnych upraw rolnych i ogrodniczych przez inżynier Stefanię Traczyńską w latach 1976-1978. Projekt Parku Rzeźby czerpie z różnych tradycji sztuki publicznej: zarówno tej wywodzącej się ze sztuki abstrakcyjnej i minimalizmu, jak i mającej społeczny, partycypacyjny charakter. Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.