null

Lekcje empatii do czworonogów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kolorowa klasa, dzieci i prezydent siedzą wokół na niskich krzesełkach
Autor: Rafał Motyl

Jakie zwierzęta trafiają do schroniska dla zwierząt? Czy można je głaskać? Jak dbać o domowe zwierzaki? Co to jest czip? Takie pytania padały dziś podczas lekcji w szkole podstawowej na Pradze-Południe, w której wziął udział prezydent Rafał Trzaskowski. Zajęcia odbyły się w ramach miejskiego programu edukacyjnego na rzecz ochrony praw zwierząt przygotowanego we współpracy ze Schroniskiem na Paluchu.

16 miejskich szkół podstawowych i 50 nauczycieli oraz nauczycielek bierze udział w pilotażu nowego miejskiego projektu edukacyjnego – „Dzieci dla zwierząt”. Projekt, który trwa od 23 października 2023 roku, jest poświęcony ochronie praw zwierząt i zapobieganiu ich bezdomności. Powstał dzięki współpracy miejskich biur i jednostek: Biura Edukacji, Biura Ochrony Środowiska, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń oraz Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego. Przedsięwzięcie wspiera również Ekopatrol Straży Miejskiej.

Dzisiaj w jednej z lekcji w szkole przy ul. Osieckiej uczestniczył także prezydent m.st. Warszawy, prowadził spotkanie wspólnie z edukatorką Katarzyną Świeżak. W ramach projektu dzieci z klas 1-3 biorą m.in. udział w zajęciach poświęconych ochronie praw zwierząt.

Zwierzęta uczą nas bezinteresownej miłości i oddania, ale również cierpliwości i odpowiedzialności. Nie wystarczy pamiętać o ich nakarmieniu, trzeba także zadbać o ich zdrowie i przede wszystkim mieć dla nich czas. Wielu z nas traktuje psy czy koty, jak pełnoprawnych członków rodziny, dlatego zasługują na naszą opiekę. Nasze podejście do zwierząt świadczy także o tym, jakimi jesteśmy ludźmi – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Piątka od psiaka i kociaka

W szkołach, gdzie realizowany jest program „Dzieci dla zwierząt”, uczniowie wykonują zadania z zakresu edukacji humanitarnej poświęcone zapobieganiu bezdomności zwierząt domowych. Za wykonanie zadania klasa zdobywa punkty – stempel „Piątka od psiaka i kociaka”. Nauczyciel wraz z klasą może wybrać termin realizacji zadań i dopasować ich wykonanie do potrzeb swojej klasy i innych terminów szkolnych. W czasie realizacji projektu klasa ma za zadanie wykonać minimum 5 działań, ale maksimum 2 w miesiącu. Dzieci mogą wykonać zadania zaproponowane przez organizatorów lub własne aktywności.

Szkolenia o prawach zwierząt

Ważnym elementem projektu „Dzieci dla zwierząt” są również szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli, którzy prowadzą w swoich szkołach zajęcia uwrażliwiające na los zwierząt, szczególnie tych bezdomnych. Cykl spotkań rozpoczyna się od wizyty w Schronisku na Paluchu oraz wykładów: specjalisty w zakresie praw zwierząt oraz weterynarza i behawiorysty. Na początku lutego br. nauczycielki i nauczyciele uczestniczyli w kolejnym szkoleniu, poświęconym głównie pracy organizacji prozwierzęcych oraz interwencjom na przemoc wobec zwierząt.

Zobacz galerię (2 zdjęć)