null

Lekcja z pandemii – konferencja w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna czyści ścianę myjką ciśnieniową, obok samochód wejście do metra
„Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy”. Start konferencji: 18 maja, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Ruch samochodowy mniejszy o 30 proc., ale niższe o 37 proc. wpływy z komunikacji miejskiej – to przykładowe skutki pandemii w Warszawie. 18 maja odbędzie się konferencja „Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy” organizowana przez Urząd m.st. Warszawy.

16 maja ma zostać zniesiony stan epidemii COVID-19 w Polsce. Konferencja będzie więc okazją do podsumowania dwuletnich doświadczeń i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

To pierwsza tak poważna lekcja w naszych czasach. To jak zdaliśmy z niej egzamin będzie miało duży wpływ na przyjęte rozwiązania bądź też zmianę podejścia do niektórych aspektów funkcjonowania miasta m.in. w zakresie zdrowia, edukacji czy transportu. Podczas konferencji na przykładzie Warszawy oraz innych miast zastanowimy się jak sprawnie i szybko dostosowywać się do otoczenia w sytuacji kryzysu – mówi Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy.

Spadki i wzrosty

Wiele obszarów działania miasta musiało całkowicie zmienić sposób funkcjonowania bądź niemalże z dnia na dzień dostosować się do nowych regulacji nałożonych odgórnie przez rząd. Zmieniło to życie codzienne miasta (dane z 2020 r.):

  • Ruch samochodowy zmniejszył się o 30%
  • Wpływy z biletów transportu publicznego spadły o 37%
  • Liczba widzów w teatrach zmniejszyła się o 68%
  • Ubyło 50% zajęć i imprez sportowo-rekreacyjnych
  • O 50% wzrosło korzystanie ze stref rekreacji
  • Również o 50% wzrosło zaangażowanie warszawiaków i warszawianek w wolontariat

Paneliści podczas konferencji będą się zastanawiać, czy zmiany, działania i rozwiązania, które obserwowaliśmy w ostatnich dwóch latach pozostaną z nami na dłużej? Czy może wrócimy do tego co już było?

Kolejny ważny temat: w jakiej kondycji wyjdzie z pandemii stołeczny biznes? W 2020 r. 83% warszawskich firm odnotowało spadek dochodów, a 79% spadek zamówień? Ale jednocześnie dla 24% z nich pandemia stworzyła nowe szanse biznesowe. Jakie to były szanse i czy zmiana modeli biznesowych wpłynie na sposób funkcjonowania miasta?

Dyskusje panelowe

W dyskusji, poza przedstawicielami samorządów z całej Polski, wezmą udział naukowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. Wystąpienia otwierające wygłoszą dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prof. Akademii Leona Koźmińskiego oraz dr hab. Piotr Michoń, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W ramach trzech ścieżek tematycznych – mieszkańcy, biznes, przestrzeń – odbędą się łącznie dyskusje w dziewięciu panelach tematycznych. Zaprezentowane zostaną również wstępne wyniki raportu podsumowującego wpływ epidemii na Warszawę, przygotowywany przez korpus analityków Ratusza.

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym XI Światowemu Forum Miejskiemu (WUF11), które odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach. Została objęta, patronatem honorowym Unii Metropolii Polskich.

Wydarzenie odbędzie się 18 maja, w godz. 9:00-17:30 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Można wziąć w nim udział zarówno stacjonarnie, jak i online.

Rejestracja (kliknij). Program konferencji (kliknij). Więcej informacji na Facebooku oraz na stronie internetowej.

Grafika informująca o konferencji. Na szarym tle napis czarną czcionką. Konferencja życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy. Patronat honorowy. Na dole logo Unia Metropolii Polskich. Word Urban Forum.