null

Ledowe lampy oświetlą dzielnice

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Robotnik montuje na słupie ledową lampę oświetleniową. W dole Most Poniatowskiego.
Po wymienie lamp sodowych na ledowe oprawy SAVA, Warszawa zainwestuje w energooszczędne oświetlenie na gminnych drogach w dzielnicach.

Miasto ogłosiło przetarg na wymianę lamp na drogach gminnych podległych dzielnicom. Zarząd Dróg Miejskich do końca roku wybierze firmę, która wyprodukuje i dostarczy prawie 37 tys. oszczędnych, ledowych opraw. Montaż rozpocznie się w 2023 r.

Od początku roku w stolicy trwa wymiana opraw sodowych na ledowe SAVY, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla Warszawy. Na stołecznych ulicach przybywa kilkaset nowoczesnych lamp tygodniowo. Do końca listopada zawisło ich ponad 20 tys. na ponad 330 ulicach. Wszystkim uczestnikom ruchu zapewniają one lepszą widoczność – przy jednoczesnym mniejszym poborze energii elektrycznej. W czasach kryzysu energetycznego to gigantyczna oszczędność dla miasta. Oprawy ledowe zużywają mniej więcej o dwie trzecie energii mniej niż zwykłe oprawy sodowe. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany, więc latarnie nie świecą „po oknach”. Ponadto ledowe oprawy są dużo łatwiejsze w obsłudze i konserwacji.

Modernizacja miejskiego oświetlenia

Kompleksowy plan dotyczący wymiany ulicznych opraw oświetleniowych w Warszawie rozpisany został na kilka lat, już na początku pandemii. Spełniająca te wymogi umowa na wymianę ponad 38 tys. lamp na drogach zarządzanych przez ZDM, podpisana została w grudniu 2020 r. Pierwsze oprawy SAVA, które przeszły wszelkie konieczne certyfikacje, dotarły do Warszawy już po roku, a od wiosny 2022 roku są montowane na stołecznych ulicach.

Teraz Zarząd Dróg Miejskich zamówi oprawy dla ulic zarządzanych przez dzielnice. W czerwcu warszawscy radni zagwarantowali na to 65 mln zł. W ogłoszonym właśnie przetargu zwycięzca dostarczy 36 707 ledowych opraw, dopasowanych do niższych latarni przy osiedlowych ulicach. Na oferty ZDM czeka do 28 grudnia 2022 r. Prace planowane są na lata 2023-2024.

Wielomilionowe oszczędności

W dobie rosnących opłat za prąd wymiana sodowych opraw na ledowe wpisuje się w nową politykę energetyczną miasta. W 2022 r. za energię dla oświetlenia ulicznego Warszawa płaci 873 zł za MWh (łącznie z dystrybucją), czyli o kilkaset złotych więcej niż w latach poprzednich. W przyszłym roku będzie to już 1265,50 zł za MWh (łącznie z dystrybucją).

W ostatnich latach za prąd do latarni Warszawa płaciła ok. 50 mln zł rocznie. ZDM szacuje, że za dwa lata, po wymianie większości opraw, będzie to nieco ponad 40 mln zł. Bez tej inwestycji, przy obecnej dynamice cen prądu, coroczny „rachunek za światło” sięgałby w stolicy ok. 120 mln zł.

Jaśniej również na przejściach dla pieszych

Warszawski program modernizacji oświetlenia jest największym w Polsce. Wymiana opraw prowadzona jest nie tylko na przyulicznych latarniach. Źródła światła wymieniane są również w tunelach i przy przejściach dla pieszych, na masztach przy węzłach drogowych i na pętlach autobusowych – w ramach bieżących modernizacji oświetlenia, a także w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.

Inwestycje te, choć w znacznie mniejszej skali niż wymiana opraw na latarniach, dają w sumie roczną oszczędność energii na poziomie 12 209 MWh. Dzięki temu w miejskiej kasie w 2023 r. pozostanie 16,3 mln zł.

Grafika z planem wymiany ledowych opraw oświetleniowych na drogach gminnych w Warszawie.