null

Ławy z mostu Poniatowskiego już wydobyte

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ławy z mostu Poniatowskiego już wydobyte.Fot.R.Motyl
Ławy z mostu Poniatowskiego już wydobyte.Fot.R.Motyl

Sezon wydobywania z Wisły zabytków dobiegł końca. Mocnym akcentem była prezentacja niedawno podjętych z dna fragmentów kamiennych ław zdobiących most Poniatowskiego. W wodzie leżały od 1944.

Po powstaniu warszawskim Niemcy wysadzili 3 filary mostu, do Wisły wpadło 6 ław, dwie z nich udało się wydobyć.

- Miasto patronuje tym pracom archeologicznym, to nasza misja, aby odzyskać pamiątki starej Warszawy. Te prezentowane dzisiaj to fragmenty dekoracyjne dwóch kamiennych ław – powiedziała podczas prezentacji zabytków przy bulwarach wiślanych Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Najciekawszymi fragmentami ław jest  korona muralis oraz dobrze zachowany herb guberni piotrkowskiej.

- Herby guberni Królestwa Polskiego zdobiły wszystkie ławy, jakie na początki XX wieku były na  moście – powiedziała Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego – To były narzucone wzory przez Petersburg, obce naszej tradycji heraldycznej i zupełnie się nie przyjęły. Te wydobyte – trzy stylizowane wrzeciona to herb guberni piotrkowskiej. To ważne znalezisko dla historyków.

- Wydobycie trwało zaledwie kilka dni – dodaje dr  Huber Kowalski, archeolog prowadzący prace na Wiśle. – To że te fragmenty tam leżą, było wiadome od zawsze, widoczne były przy poprzednich spadkach wody, ale dopiero teraz mogliśmy je wydobyć.
 
Ławy nie są kompletne, nie da się z nich złożyć całych obiektów, ale wydobyto elementy najbardziej cenne, rzeźbione w granicie skandynawskim. Fragmenty mostu zostaną przewiezione do magazynu, gdzie będą oczyszczone a następnie, na wystawie czasowej warszawiacy będą mogli je oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi.

- Dla tych kamiennych zabytków warto stworzyć lapidarium warszawskie, gdzie mogłyby być stale prezentowane – zaproponowały wspólnie prezydent Warszawy i minister kultury.

Budowę mostu Poniatowskiego zakończono w 1913 roku, a jego twórcami byli inżynierowie Mieczysław Marszewski i Wacław Paszkowski oraz architekt Stefan Szyller. Już po dwóch latach most został zniszczony przez wycofujących się z Warszawy Rosjan. Przeprawę odbudowano w latach 20., w 1944 został wysadzony przez Niemców.  Od momentu odbudowania w 1946 r. przeszedł wiele remontów - w latach 60. dobudowano do niego zjazdy i wjazdy z lewego brzegu. Na przełomie lat 80.i 90 wymieniono całą konstrukcję stalową i dobudowano zjazd na praskiej stronie. W latach 2004-05 wyremontowano wieżyczki i pawilony, w 2007r. wyremontowano torowisko. Przed Euro 2012 most przeszedł estetyzację.


Ławy z mostu Poniatowskiego już wydobyte.Fot.R.Moty
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Ławy z mostu Poniatowskiego już wydobyte.Fot.R.Moty