null

Kursy na sąsiada – rekrutacja trwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka osób stoi i pozuje do zdjęcia

Jak zorganizować sąsiedzki piknik? A może lepiej zrobić to razem z innymi osobami, które chciałyby ożywić swoją okolicę? Tego wszystkiego można się nauczyć w Akademii Sąsiedzkiej! Rejestracja na bezpłatne zajęcia trwa.

Akademia Sąsiedzka to kurs dla osób, które planują organizację działań sąsiedzkich w swojej okolicy, chcą aktywnie rozwijać swoją najbliższą okolicę, ale potrzebują poszerzyć swoje kompetencje społeczne oraz wiedzę w zakresie technik animacji społeczności lokalnych.

Podczas sześciu kilkugodzinnych spotkań uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się m.in. jak diagnozować lokalne potrzeby oraz zasoby, jakie są źródła finansowania działań lokalnych oraz jak prowadzić komunikację i promocję działań w lokalnej społeczności. Będą potrafili zorganizować np. sąsiedzkie pikniki, ogródki społecznościowe czy spotkania tematyczne prowadzone przez sąsiadów-pasjonatów.

Do Akademii Sąsiedzkiej zgłaszać się mogą mieszkanki i mieszkańcy wszystkich dzielnic Warszawy. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Organizatorem kursu jest Fundacja Idylla przy współfinansowaniu m.st. Warszawy.

Warszawa rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom i mieszkankom – ludziom,  organizacjom i instytucjom, które ożywiają i integrują lokalne społeczności. Miasto wspiera aktywne mieszkanki i mieszkańców m.in. poprzez rozwój sieci Miejsc Aktywności Lokalnej, Inicjatywy Sąsiedzkie (minigranty), inicjatywę lokalną (partnerskie działania mieszkańców i urzędu), portal Spółdzielnia Kultury (bezpłatne wypożyczanie potrzebnych do lokalnych działań zasobów) czy właśnie Akademię Sąsiedzką.

Dlaczego warto wziąć udział w Akademii Sąsiedzkiej?

Uczestnicy i uczestniczki wiosennej edycji zachęcają:

Bardzo przydatne szkolenie. Bardzo merytoryczna prowadząca, dysponująca ogromną wiedzą. Wszystkie tematy były przekazane w sposób ciekawy i przystępny.

Bardzo podobała mi się forma prowadzenia szkoleń. Zwłaszcza podczas pierwszego dnia organizacja organizująca Akademię Sąsiedzką zadbała w fajny sposób, aby wszyscy członkowie szkolenia zintegrowali się i poznali, co pozwoliło do nawiązania ciekawych kontaktów nawet osobom bardziej nieśmiałym.

Bardzo kreatywne zajęcia, dużo aktywizacji uczestników przez dyskusje i prace zespołowe.

Zajęcia w ramach jesiennej edycji odbywać będą się w dniach 19, 20, 26 października, 9 i 24 listopada, oraz 7 grudnia w godzinach: 9.00-16.00 w MAL-u Grójecka 109 (Ośrodek Kultury Ochoty). Spotkania, podobnie jak w edycji wiosennej, poprowadzi prof. dr hab. Magdalena Szafranek.

Rejestracja przez formularz zgłoszeniowy. Można się zapisywać najpóźniej do 11 października lub do wyczerpania miejsc.