null

Kupimy szczepionki przeciwko grypie dla pracowników żłobków, przedszkoli, szkół oraz pracowników pomocy społecznej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawa sfinansuje zakup ponad 50 tys. szczepionek przeciwko grypie sezonowej dla pracowników miejskich szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek pomocy społecznej i wsparcia rodziny.

Szczepienia dla pracowników oświaty i pomocy społecznej

W związku z początkiem roku szkolnego, Warszawa zakupi szczepionki na grypę dla ponad 43 tys. pracowników stołecznych placówek oświatowych oraz dla blisko 7,5 tys. pracowników pomocy społecznej i miejskich żłobków. 

 

 W najbliższych miesiącach grozi nam wzrost zachorowań na COVID-19, a na pewno -  jak co roku - fala zachorowań na grypę. Szczepienia przeciwko grypie są zalecane przez ekspertów, w tym również z Warszawskiej Rady Polityki Zdrowotnej. Chcemy chronić w ten sposób odporność naszych mieszkańców, ale też nie dopuścić do obciążenia szpitali podczas pandemii– mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.– Jesteśmy gotowi, jeśli na rynku będzie dostępnych tyle szczepionek, aby bezpłatnie zaszczepić ponad 100 tysięcy osób najbardziej narażonych na zakażenie – pracowników miejskich szkół, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej, ale również lekarzy, pielęgniarki i opiekunki. Co zrozumiałe, sam także zaszczepię się przeciwko grypie – dodaje prezydent.

 

Osoby, które pracują w sektorach oświaty i pomocy społecznej są narażone na grypę i infekcje ze względu na dużą częstotliwość kontaktów społecznych. W ramach akcji każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego, będzie mógł skorzystać z finansowanych przez miasto szczepień przeciwko grypie.

 

Dlaczego warto się szczepić przeciw grypie?

Grypa jest niebezpieczną chorobą, a najwyższa liczba zachorowań na tego wirusa przypada w okresie jesienno-zimowym. Z danych stołecznej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w sezonie grypowym 2019/2020 w Warszawie,  odnotowano ponad 114 tys.* przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę. Szczepienia przeciwko grypie nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na tego wirusa, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego.

W tym roku czeka nas współwystępowanie zachorowań na koronawirusa i na grypę, co przy podobnych objawach utrudni rozpoznanie choroby, szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2, zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań.

 

Miejskie programy szczepień przeciw grypie

Warto dodać, że Warszawa finansuje bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej, które obejmują grupy mieszkańców najbardziej narażone na zachorowanie tj.:

- osoby powyżej 65 r. życia. W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów;

- dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 roku życia;

- oraz kobiety w ciąży.

 

Programy te będą realizowane jesienią oraz wiosną i obejmą ok. 50 tys. seniorów, blisko 10 tys. dzieci oraz ponad 3 tys. kobiet w ciąży. Szczepienia są dostępne także dla pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo Leczniczego oraz podopiecznych noclegowni i schronisk.

 

 

*łączne dane za 2019 rok oraz za okres od 1 stycznia do 22 kwietnia 2020 r.