null

Kup choinkę i daj jej drugie życie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Niewielkie iglaki ustawione w rzędzie na wybrukowanym kostką podłożu. W tle płot, zieleń i fragment budynku.
Zbiórka choinek pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Święta coraz bliżej. Mieszkańcy, którzy jeszcze nie kupili świątecznego drzewka, nadal mogą to zrobić niemal w każdej dzielnicy. A Warszawa ponownie zachęca do kupna choinki w doniczce. Po świętach można ją przesadzić do własnego ogródka lub oddać do posadzenia w warszawskim lesie.

Miejsc, w których mogą być sprzedawane choinki, jest w Warszawie kilkadziesiąt. Stoiska ze zgodą na taką sprzedaż znajdują się niemal w każdej dzielnicy, część z nich w wytyczonych pasach drogowych. Dzięki temu mieszkańcy mogą kupić świąteczne drzewko nawet przy okazji, np. wracając do domu.

Choinka wieloletnia

Żywe świąteczne drzewko może posłużyć dłużej niż jeden sezon. Pod warunkiem, że będzie to choinka z korzeniami, kupiona w doniczce. Iglaki mogą później zyskać drugie życie – w domowym ogródku lub w warszawskich lasach. Miejscy leśnicy, podobnie jak w poprzednich latach, będą organizować zbiórki świątecznych drzewek:

  • 14 stycznia 2023 r. między godz. 10:00 a 14:00 pod Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Rydzowej 1A,
  • 21 stycznia 2023 r. między godziną 10:00 a 14:00 pod główną siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A.

Przyjmowane będą wyłącznie rodzime gatunki drzewek: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Leśnicy przypominają też, że iglaki najlepiej jest trzymać w domu jak najkrócej – zwiększa to szanse na późniejsze przyjęcie się drzewka. Dlatego najlepiej jest przenieść choinkę na balkon tuż po świętach.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – pozbawioną ozdób, opakowań, ziemi i donicy – można również zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Od 2023 r. odpady zielone odbierane będą przez cały rok, a nie jak dotychczas od marca do listopada. Dokładny harmonogram odbioru dla konkretnego adresu można sprawdzić na stronie i w aplikacji Warszawa19115.

Świątecznego iglaka można oddać też do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Płytowej 1 na Białołęce (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 11:00-19:00 oraz w soboty w godz. 9:00-17:00) lub umieścić w przydomowym kompostowniku.