null

Kulturalny finał wakacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pokazy filmowe, spektakle i koncerty plenerowe, potańcówki, wystawy – lato upływa w Warszawie pod znakiem kultury. Stołeczne instytucje oraz organizacje pozarządowe wspierane przez miasto zapraszają do udziału w trwających i planowanych wydarzeniach.

Kino pod chmurką i na Starówce

Wakacje to świetny czas na spędzanie wieczorów na plenerowych pokazach filmowych. Filmowa Stolica Lata zaprasza na projekcje w 22 różnych lokalizacjach w mieście. W programie zarówno kinowe hity ostatnich lat, jak i ambitne filmy dla miłośników kina.

Na przegląd filmów o tematyce kulinarnej zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kino letnie POLIN w każdą środę wieczorem na łące przy muzeum. 

Halo, Kino Tęcza to cykl czwartkowych pokazów plenerowych na dziedzińcu Kina Tęcza. W sierpniu Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy zaprasza na darmowe wieczory z polskimi musicalami. Przy okazji można także zobaczyć plenerową wystawę „Wajda na nowo” z autorskimi plakatami Andrzeja Pągowskiego.

Na seanse zaprasza również Kino Syrena, czyli studyjne kino Muzeum Warszawy. W sierpniowym repertuarze: filmy dokumentalne i klasyki polskiego kina.

Wszyscy na Plac

Bogaty program wydarzeń plenerowych przygotowano w ramach projektu Plac Defilad. To pokazy filmów w ramach „Filmowych wtorków z Kinoteką”, spektakle, a także wydarzenia muzyczne – dla dorosłych i dzieci.

24 sierpnia odbędzie się koncert „Pieśni ukraińskiego Polesia na Dzień Niepodległości Ukrainy”, a 30 sierpnia finałowe wydarzenie Placu Defilad, czyli prapremiera plenerowego happeningu „Aria di potenza” w reżyserii Krystiana Lady.

Muzycznie i tanecznie

W piątek warto wybrać się na Potańcówki na Grochowskiej w pawilonie koncertowym Sinfonii Varsovii. W kolejne sierpniowe wieczory taneczne szaleństwo z salsą i spotkanie z muzyką warszawską.

Jeszcze do 28 sierpnia trwa Festiwal WarszeMuzik, który w ocalałych kamienicach dawnego getta warszawskiego prezentuje muzykę polskich kompozytorów. W sierpniowe soboty i niedziele można wysłuchać utworów m.in. Mieczysława Wajnberga, Andrzeja Czajkowskiego i Władysława Szpilmana. Wstęp wolny.

W każdą niedzielę rozbrzmiewa też muzyka Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich. Bezpłatne koncerty w ramach 63. edycji Koncertów Chopinowskich zawsze o godzinie 12:00 i 16:00 przy pomniku kompozytora.

Fani jazzu mają przed sobą jeszcze dwa koncerty na Starówce. W sobotę 20 sierpnia zagra Marcin Wasilewski Trio, a 27 sierpnia, podczas wielkiego finału – Rosario Giuliani Quartet i Luciano Biondini.

Żegnamy wystawy

Jeszcze do 28 sierpnia czynne będą dwie wystawy prezentujące prace młodych, utalentowanych Polek. W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego można obejrzeć prace dziesięciu współczesnych rysowniczek, zebrane pod wspólnym hasłem #PatrzęCzujęRysuję, a Muzeum Warszawy zaprasza do Galerii Rynek 30 na wystawę „Gildia” poświęconą kobietom tworzącym w drewnie.