null

Kto ma Ochotę na test Coopera?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka biegaczy ściga się na bieżni stadionu, w tle wysokie banery

W niedzielę 9 października w całym kraju odbywa się wielki „Test Coopera dla Wszystkich”. Warszawska edycja zostanie przeprowadzona na bieżni Ośrodka Wawelska (d. Skra) na Ochocie.

Test Coopera dla Wszystkich po czterech latach wraca na stadion przy ul. Wawelskiej 5 do Ośrodka Wawelska Aktywnej Warszawy. Akcja zaczęła się w 2010 r. właśnie w tym miejscu. Teraz to dziesiątki biegów w całej Polsce – na 2022 rok zaplanowano 28 edycji. Biegają tysiące ludzi – w wiosennej edycji wystartowało około 4 tys. osób.

Niedzielny test w Warszawie rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 16.00. Udział w teście jest bezpłatny.

Na czym polega Test Coopera

Test Coopera to popularna na całym świecie próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Polega on na 12-minutowym nieprzerwanym wysiłku – można biec albo przeplatać odcinki biegu marszem. Chodzi o to, żeby pokonać w tym czasie jak największy dystans.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Np. na „dobrze” 30-letni mężczyzna musi pokonać 2300-2700 m, a po 50 wystarczy 2000-2400 m. Z kolei dla 20-letniej kobiety 1800-2200 m to „średnio”, a dla 40-letniej przebiegnięcie powyżej 2200 m to „bardzo dobrze”.

Pełna tabela testu Coopera:

 

 

Sprzęt sportowy dla szkoły

W każdej z lokalizacji, gdzie organizowany jest Test Coopera dla Wszystkich prowadzona jest też akcja „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. Placówka, na rzecz której pobiegnie najwięcej osób otrzyma w nagrodę bon o wartości 3000 zł.

Przy zgłoszeniu należy podać nazwę szkoły podstawowej, średniej lub uczelni wyższej na rzecz której się startuje. Nie trzeba być uczniem wybranej szkoły. Placówki mogą wspierać także rodzice albo inne osoby.

Jak się zgłosić

Start w Teście Coopera dla Wszystkich jest bezpłatny. Należy wcześniej zgłosić się elektronicznie na stronie TestCoopera.pl (link prowadzi do lokalizacji Warszawa Ochota). Przy rejestracji wybiera się jednogodzinne przedziały. Kolejne serie startują co 20 minut między godziną 10.00 a 15.40. Sam bieg trwa oczywiście równe 12 minut.

Osoby nieletnie muszą przedstawić przed startem zgodę rodziców. Odpowiednia deklaracja dostępna jest na stronie – należy ją wydrukować i poprosić opiekuna o jej podpisanie.

Po biegu każdy uczestnik otrzyma certyfikat ze swoim wynikiem oraz butelkę wody.

Partnerami całego projektu są m.st Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystki, Veolia, Decathlon Targówek, PZU SA, Dobra Drużyna PZU. Organizatorami stołecznej edycji testu są Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa i Akademicki Związek Sportowy Warszawa.

Można dołączyć też do wydarzenia na Facebooku.