
W Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy w czyli Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy otwarto nową wystawę – projekt Krzysztofa Wodiczki, jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich artystów. Audiowizualna instalacja „Głosy pamięci” upamiętnia ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy 1944 roku.
Dzisiaj w ostatni dzień Powstania Warszawskiego obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, bo to właśnie wtedy ludność cywilna opuszczała ruiny miasta, a setki tysięcy pomordowanych warszawiaków i warszawianek pozostało w bezimiennych grobach. Tragedia ludności cywilnej jest czymś z czym trudno się pogodzić, dlatego to miejsce jest tak wyjątkowe – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas uroczystości w Izbie Pamięci. – Również instalacja Krzysztofa Wodiczki jest bardzo wyjątkowa, bo w nowoczesny i ponadczasowy sposób przypomina nam o poruszającej historii – dodał prezydent.
Instalacja wizualno-dźwiękowa Głosy pamięci opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy, jej odwadze, cierpieniu i pomocy udzielanej żołnierzom Powstania. To poruszający przekaz na temat ofiary poniesionej przez mieszkańców miasta wysiedlanych z domów i mordowanych w masowych egzekucjach.
Ta uroczystość jest dla mnie wielkim wydarzeniem, ponieważ zajmuję się Cmentarzem Powstańców Warszawy od 1947 roku. Udało nam się bardzo dużo zrobić, przede wszystkim dzięki społeczeństwu – mówiła podczas otwarcia wystawy Wanda Traczyk-Stawska. – Jestem ogromnie wdzięczna, że Krzysztof Wodiczko pomyślał o tak wspaniałym i niezwykłym sposobie na upamiętnienie Powstania Warszawskiego – dodała.
Praca została stworzona specjalnie na wystawę stałą w Izbie Pamięci, a jej twórca – Krzysztof Wodiczko – od lat postuluje „odwojnienie kultury” i angażuje się w działania antywojenne.
Przestrzeń sali wystawowej wypełniona została relacjami świadków nazistowskich zbrodni oraz ich bliskich. O doświadczeniu wojny opowiedzieli zarówno cywile, żołnierze, jak i młodsze pokolenia, które do dziś noszą piętno tamtych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się m.in. Wanda Traczyk-Stawska i Tadeusz Rolke. Zarejestrowanym relacjom świadków towarzyszą obrazy płomieni poruszanych dźwiękiem ludzkiego głosu.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy
O artyście
Krzysztof Wodiczko to jeden z najważniejszych współczesnych artystów wizualnych. Urodził się w Warszawie, jest wykładowcą warszawskiej ASP, MIT i Harvard Graduate School of Design w Bostonie, autorem projekcji multimedialnych, instalacji w przestrzeni publicznej oraz tekstów teoretycznych. To także laureat prestiżowych nagród m.in. Hiroshima Art Prize (1998), The György Kepes Fellowship Prize (2004) i Nagrody im. Katarzyny Kobro (2006) oraz medalu Gloria Artis (2009).
O Izbie Pamięci
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy to symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego 1944 roku. W dwóch pawilonach i na Murze Pamięci upamiętnione zostały dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy.
Izba Pamięci ma przywracać pamięć o zmarłych warszawiankach i warszawiakach, być miejscem refleksji o konsekwencjach przemocy, radykalizmów i konfliktów zbrojnych.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: izbapamieci.muzeumwarszawy.pl.