null

Muzeum na każdą kieszeń

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fasada Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, neon z napisem, podświetlona wieczorem

Muzeum Karykatury, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie czy Muzeum Powstania Warszawskiego – każde z nich w wybrany dzień tygodnia można odwiedzić bezpłatnie. Jutro, w czwartek, otwarta dla zwiedzających będzie kończąca się właśnie w Muzeum Warszawy wystawa geniusza fotografii – „Moi Ver”.

Wystawy stałe i czasowe, oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty, spacery tematyczne, spotkania z twórcami i twórczyniami – warszawskie muzea mają propozycje dla osób z najróżniejszymi zainteresowaniami i dla każdej grupy wiekowej. Przez cały rok zapraszają zwiedzających do udziału w setkach wydarzeń, zarówno stacjonarnie jak i online, ale także do zwiedzania ich zbiorów w konkretne dni tygodnia, gdy wstęp jest darmowy.   

Spośród miejskich placówek w poniedziałki można za darmo wejść do Muzeum Powstania Warszawskiego, we wtorki – do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie czy Muzeum Karykatury, a w czwartki – do Muzeum Warszawy oraz wszystkich jego oddziałów, czyli również do Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa. Także w czwartki można bezpłatnie zobaczyć ekspozycję stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz wejść do Fotoplastikonu Warszawskiego

Ostatnie dni wystawy Moi Vera

Muzeum Warszawy zaprasza na wystawę, która odkrywa postać i twórczość Mojżesza Worobiejczyka należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. W przedwojennej Polsce fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.

Na wystawie Moi Ver (taki pseudonim przyjął w 1929 r.) zaprezentowano ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Po wieloletnich przygotowaniach po raz pierwszy zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość artysty, który we Francji uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Po Paryżu i Warszawie w przyszłym roku wystawa Moi Vera trafi do Tel Awiwu. Wystawę można oglądać do 4 lutego 2024 roku.

Noc Muzeów

Zainteresowanie wydarzeniami organizowanymi w ramach Nocy Muzeów także nie słabnie od lat. W tym roku po ulicach Warszawy w nocy z 18 na 19 maja znów będzie można spacerować w poszukiwaniu kulturalnych wrażeń. Właśnie ruszyła rejestracja placówek, które chciałyby wziąć udział w tegorocznej edycji wydarzenia.