null

Konkurs w Teatrze Współczesnym rozstrzygnięty

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Wojciech Malajkat zwyciężył w konkursie na dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie. Stanowisko obejmie we wrześniu 2024 roku na pięć sezonów artystycznych.

Komisja uznała, że kandydatura Pana Wojciecha Malajkata w najlepszym stopniu spełnia przyjęte przez nią kryteria oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionego programu działania Teatru Współczesnego. Rozmowa z kandydatem dała w szczególności podstawę do stwierdzenia, że zna on tematykę związaną z funkcjonowaniem Teatru, a przedstawiona koncepcja programowa jest gwarantem zachowania dotychczasowej linii artystycznej instytucji – napisała w uzasadnieniu komisja konkursowa, która zdecydowała o wyborze nowego dyrektora Teatru Współczesnego. Wojciech Malajkat wskazał Marcina Hycnara jako swojego przyszłego zastępcę do spraw artystycznych.

Do konkursu zgłosiło się 10 osób i wszystkie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. W piątek, 26 stycznia, zakończyły się rozmowy z kandydatami i kandydatkami. Dotyczyły kwestii prawnych, organizacyjnych i funkcjonowania teatru, a przede wszystkim programów działania oraz rozwoju instytucji, przygotowanych przez osoby startujące w konkursie.

Komisja konkursowa

Komisja obradowała w składzie: Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i przewodnicząca komisji; Artur Jóźwik i Aneta Subda-Kamola – przedstawiciele m.st. Warszawy; Karolina Rozwód oraz Maciej Nowak – przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Ewa Leśniak – przedstawicielka Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenia; Bartosz Zaczykiewicz – przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów; Marcin Kowalik – przedstawiciel OPZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy Teatrze Współczesnym oraz Katarzyna Dąbrowska – przedstawicielka ZZAP przy Teatrze Współczesnym.

Zwycięzca konkursu

Wojciech Malajkat to aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog. Od 2016 roku rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie jest także wykładowcą. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Przez kilkanaście lat (1986-2001) był związany ze stołecznym Teatrem Studio, później (1997-2008) z Teatrem Narodowym w Warszawie. W latach 2009-2017 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena.

W swoim dorobku aktorskim ma niezliczone role teatralne, wyreżyserował także kilkadziesiąt spektakli. Szerokiej publiczności znany jest z ról w spektaklach Teatru Telewizji oraz z licznych produkcji filmowych i telewizyjnych. 

O Teatrze Współczesnym

Teatr Współczesny mieści się w budynku przy ul. Mokotowskiej 13 i zajmuje tę siedzibę nieprzerwanie od 1949 roku. Od początku kierownikiem artystycznym był Erwin Axer, który w latach 1956-1981 sprawował także funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. W 1981 funkcję dyrektora przejął Maciej Englert i z powodzeniem kontynuował i rozwijał koncepcję teatru stworzoną przez Axera.

W Teatrze Współczesnym przez lata wypracowano linię programową opartą na inscenizacjach współczesnego dramatu polskiego i europejskiego, a także na interpretacjach klasyki powieści współczesnej. Obecny repertuar teatru jest wierny tym tradycjom – prezentowane są w nim sztuki współczesnych dramaturżek i dramaturgów polskich oraz zagranicznych.