null

Konkurs w Teatrze Studio rozstrzygnięty

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Fasada budynku Teatru Studio. Wejście z kolumnami. Między kolumnami zawieszone plakaty w dwóch wersjach językowych. Napis: Niech żyje wolna Ukraina Podświetlona neonowa nazwa teatru. Ujęcie nocą.
Roman Osadnik nowym dyrektorem Teatru Studio

Roman Osadnik wygrał konkurs na dyrektora Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Będzie kierował tą instytucją przez kolejne pięć sezonów artystycznych.

Bezwzględna większość członków komisji konkursowej (sześć  głosów za) uznała, że  kandydatura Romana Osadnika spełnia przyjęte  przez nią kryteria  oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionego  programu działania teatru.

Rozmowa z  kandydatem dała w szczególności podstawę do stwierdzenia, że zna on tematykę związaną z funkcjonowaniem  teatrów i zakłada  kontynuację dotychczasowych działań. Kandydat deklaruje, że – tak jak dotychczas - Teatr będzie przestrzenią  interdyscyplinarną, otwartą i wychodzącą poza klasyczne formy teatralne. Program podstawowy i dodatkowy został zaplanowany z dbałością o rozwój widowni i poszerzenie oferty dla nowych grup odbiorców i odbiorczyń z wzięciem pod uwagę warunków funkcjonowania instytucji – czytamy w uzasadnieniu decyzji komisji konkursowej.

Komisja obradowała w składzie: Ewa Malinowska-Grupińska (przewodnicząca komisji, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy), Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury), Aneta Subda-Kamola (wicedyrektorka Biura Kultury) jako przedstawiciele m.st. Warszawa; Agnieszka Komar-Morawska oraz Elżbieta Wrotnowska-Gmyz - przedstawicielki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Juliusz Krzysztof Szuster reprezentujący ZASP – Związek Artystów Scen Polskich; Bartosz Zaczykiewicz – Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów; Ewelina Żak – przedstawicielka Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza; Przemysław Szulczewski - przedstawiciel Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także Emilia Kur – radczyni prawna w Biurze Kultury Urzędu m.st. Warszawy, bez prawa głosu.

Roman Osadnik to doświadczony menadżer kultury. Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej w zakresie zarządzania projektami.

Od lat pracuje w instytucjach kultury na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, m.in. w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W latach 2005-2011 był dyrektorem Teatru Polonia w Warszawie, od 2011 kieruje Teatrem Studio. Pod jego kierownictwem zrealizowanych zostało ponad siedemdziesiąt nowych produkcji teatralnych oraz wiele specjalnych wydarzeń artystycznych wpisujących się na stałe w kulturalny krajobraz stolicy