null

Koniec stycznia w Warszawie pełen wydarzeń

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizyta Króla Danii 2024

Chociaż huczny finał WOŚP odbył się w niedzielę, internetowe licytacje jeszcze trwają. Głośnik z Sali Kongresowej wystawiony na aukcji przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego uzyskał sumę pond 26 tys. zł. W mijającym tygodniu Warszawę odwiedził król Danii, w Wawrze rozpoczyna się wielka inwestycja wodno-kanalizacyjna, a na Kasprzaka trwają ostatnie prace przy linii tramwajowej.

Wielki finał Wielkiej Orkiestry

Tysiące osób zgromadziło się na błoniach PGE Stadionu Narodowego by świętować finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej edycji prezydent Rafał Trzaskowski przekazał na licytację głośnik z Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki, który przez lata używano podczas największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Podczas aukcji internetowej został sprzedany za ponad 26 tysięcy zł., zwycięzca ma możliwość odebrania głośnika osobiście od prezydenta m.st. Warszawy. Oprowadzanie po niedostępnych zakamarkach Pałacu Kultury i Nauki przez wiceprezydent Renatę Kaznowską zebrało 6850 zł, a zegarek wystawiony przez wiceprezydenta Tomasza Bratka można jeszcze licytować do 9 lutego.

Wizyta Króla Danii

Fryderyk X wybrał Warszawę jako cel swojej pierwszej wizyty w roli monarchy. Na peronie warszawskiego metra na stacji Stadion wraz z delegacją i polskimi urzędnikami podpisano porozumienie dotyczące zwiększenia efektywnego wykorzystywania energii. Dzięki umowie w niedalekiej przyszłości ciepło odpadowe powstające w procesach eksploatacji metra będzie mogło służyć ogrzewaniu warszawskich mieszkań.

Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra zostanie wykorzystana przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe. Komisja Europejska wskazała Warszawę jako jedno ze stu neutralnych klimatycznie miast, w którym prowadzone będą projekty pilotażowe. Współpraca stolicy z Królestwem Danii, będąca spójna z Zieloną Wizją Warszawy, przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Warszawskie inwestycje

Podczas wizyty prezydenta Rafała Trzaskowskiego w Wawrze zawarto umowę na projekt i budowę nowej infrastruktury na terenie największej powierzchniowo dzielnicy Warszawy. Wawer jest dzielnicą, w której prowadzonych jest najwięcej inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Nowa umowa umożliwi dostęp do sieci kolejnym mieszkańcom dzielnicy. W ramach inwestycji  wybudowane zostaną: przepompownia ścieków o wydajności 216 l/s przy ul. Skalnicowej i kanalizacja sanitarna przy ulicach Skalnicowej, Wał Miedzeszyński, Trakt Lubelski i Strzygłowskiej. Powstaną też nowe odcinki magistral wodociągowych przy Wale Miedzeszyńskim, Skalnicowej i Panny Wodnej. Łączna długość nowej sieci kanalizacyjnej wyniesie ponad 5 km, a wodociągowej – ponad 6 km.

Na przebudowywanym placu Na Rozdrożu pojawiły się szyby windowe, dzięki czemu plac stanie się bardziej dostępny dla osób starszych, rodziców z dziećmi i osób z ograniczeniami ruchu. Szyby obecnie są jeszcze puste, lecz niedługo rozpocznie się w nich montaż samych wind.

Remontowane są również schody, które połączą – podobnie jak windy – plac z przystankami na Trasie Łazienkowskiej. Zniknęły tu już wszystkie przejścia podziemne – na górnym poziomie placu zostaną zastąpione one nowymi przejściami naziemnymi (na wysokości alei Wyzwolenia oraz ulicy Koszykowej).

Co słychać na warszawskich ulicach?

Już od poniedziałku, 5 lutego, kierowcy pojadą nowymi jezdniami ulic Kasprzaka i Redutowej. To końcowy etap przygotowań do uruchomienia nowej linii tramwajowej na Woli. Także w poniedziałek, 5 lutego, otwarta zostanie wschodnia jezdnia ulicy Redutowej – prowadząca w stronę ulicy Jana Olbrachta. To koniec utrudnień także w tym miejscu. Czynne będą już obie jezdnie Redutowej.

Aż trzy tysiące nowych roślin rozkwitnie na bielańskim skwerze. Betonowy plac przy skrzyżowaniu ul. Kasprowicza i al. Zjednoczenia zamienił się w miejsce wypoczynku. Mieszkańcy już teraz mogą korzystać z ustawionych tu ławek i siedzisk, a dla osób z niepełnosprawnościami powstała pochylnia. Zmniejszono i wyremontowano taras ze schodami przylegającymi do budynku, w którym mieści się Bielański Integrator Przedsiębiorczych. Został założony trawnik oraz żywopłot z irgi błyszczącej. Na pozostałej przestrzeni wykonano nowe nasadzenia: rośliny cebulowe, byliny, krzewy oraz trzy lipy holenderskie. Aranżacja skweru została zrealizowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany.

Dobra wiadomość dla pieszych, rowerzystów i kierowców. W tym roku rozpocznie się budowa przynajmniej czterech nowych rond. W celu poprawy bezpieczeństwa, a jednocześnie większej płynności ruchu, Zarząd Dróg Miejskich planuje budowę rond u zbiegu ul. Krasińskiego z ul. Przasnyską na Żoliborzu i na Mokotowie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki, gdzie krzyżują się ul. Augustówka i Zawodzie. Rondo zastąpi również skrzyżowanie ul. Powązkowskiej i Obrońców Tobruku na granicy Bielan z Bemowem oraz zbudowane zostanie tam, gdzie krzyżują się ulice Płaskowickiej i Lanciego (Ursynów).

Warszawska lekcja historii

W tym roku wypada 80. rocznica powstania warszawskiego. Z tej okazji w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami. Podpisany został list intencyjny, który podkreśla państwową rangę tegorocznych obchodów. List stanowi także uznanie zasług i ofiarności uczestników tego wydarzenia historycznego. Głównym organizatorem uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego będzie tradycyjnie Miasto Stołeczne Warszawa, które zobowiązuje się do dalszego utrwalania pamięci o Powstaniu Warszawskim oraz uczczenia bohaterek i bohaterów tamtych dni.

Pełna kulturka

Już wiadomo, że 18 maja odbędzie się XX edycja jednego z najbardziej lubianych przez warszawiaków wydarzeń kulturalnych. Do jubileuszowej edycji Nocy Muzeów można już zgłaszać instytucje, takie które działają na rzecz kultury, sztuki, nauki lub historii na terenie Warszawy. Warto przypomnieć, że w kilkuset wydarzeniach zorganizowanych podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów wzięło udział aż 245 tysięcy osób!

Luty obfituje w premiery teatralne. Na warszawskie sceny trafi aż dziewięć nowych przedstawień zarówno dla dorosłych, jak i młodszych widzów. Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych w Warszawie znajduje się na stronie miasta i jej podstronie kulturalnej.