null

Koncert urodzinowy Tomasza Stańki

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: Fundacja im. Tomasza Stańko

Dziś wybitny polski trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko obchodziłby 81. urodziny. Z tej okazji odbędą się bezpłatne koncerty urodzinowe w miejscach początku i końca jego kariery – w Rzeszowie i Warszawie. Podczas wydarzenia „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”, współfinansowanego przez m.st. Warszawę, publiczność na Placu Defilad usłyszy dwa specjalne projekty: stworzony przez Sławomira Kurkiewicza “Stańko Shuffle” oraz Jakob Bro Nonet.

Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył – wspomina córka muzyka Anna Stańko.

Stańko Shuffle

Autorem specjalnego projektu, który otworzy „Toasty Urodzinowe” jest Sławomir Kurkiewicz – cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trzech płytach z Tomaszem Stańką.

Projekt przygotowany na „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko” będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako aranżera i lidera zespołu. Inspiracją do przygotowania „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy – generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie free-jazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert.

Jakob Bro Nonet

Jakob Bro to duński gitarzysta, który dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji doszedł do dość wyjątkowej pozycji na jazzowej scenie – z powodzeniem koncertując po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”.

Bro po śmierci Tomasza Stańki nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na koncert w ramach „Toastów Urodzinowych” przygotował specjalny projekt na 9-osobowy skład muzyków, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańką w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Wstęp na dzisiejszy koncert „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko” w Warszawie przy Placu Defilad, o godz. 19:00, jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: facebook.com.