null

Rewitalizacja kompleksu sportowego Skry

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie prezydenta Rafała Trzaskowskiego na terenie stadionu Skry. Prezydent stoi, na bieżni, w tle duży balon reklamowy z napisem Aktywna Warszawa
Autor: Ewelina Lach

Warszawa odzyskała Ośrodek Wawelska, czyli dawną Skrę. W miejscu niszczejącego stadionu chcemy zbudować nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców i profesjonalnych zawodników.

Odnowiony kompleks sportowy zostanie przywrócony zarówno sportowcom, jak i mieszkańcom.

W styczniu 2024 r. rozpoczęły się prace w ramach I etapu modernizacji, w ramach którego powstaną: boisko treningowe z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefa rzutów, boisko do rugby, ścieżki biegowe, siłownie plenerowe, alejki parkowe, staw i ogród deszczowy. Zakończenie zaplanowano na wiosnę 2025 r.

W pozostałej części stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na park Pole Mokotowskie, powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. W swoim założeniu kompleks sportowy ma być też zapleczem treningowym dla kolejnego etapu modernizacji ośrodka jakim będzie budowa stadionu głównego.

W lipcu 2023 r. miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną drugiego etapu modernizacji i rozbudowy Nowej Skry, czyli na projekt hali sportowej i stadionu lekkoatletycznego. Pierwszą nagrodę zdobył zespół z pracowni Bujnowski Architekci Sp. z o.o. i „ATJ ARCHITEKCI” Sp. z o.o. z Warszawy 

Wielofunkcyjna hala sportowa ma przede wszystkim służyć zawodnikom oraz kibicom siatkówki i koszykówki. Będą mogły odbywać się tam mistrzostwa Polski w obu tych dyscyplinach. Budynek stanie się też domem dla warszawskiego klubu – Legii Kosz.

Drugi obiekt, który jest objęty konkursem, to koncepcja stadionu lekkoatletycznego II kategorii IAAF z salą treningową – powstanie on dokładnie w miejscu istniejącego obecnie stadionu RKS „Skra”. Stadion będzie miał zadaszone trybuny, mieszczące ok. 25 tys. kibiców oraz ma umożliwiać realizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej.

W konkursie zwyciężyła koncepcja architektoniczna, która jest najlepsza pod względem architektonicznym, urbanistycznym, ale i funkcjonalnym. Taka, która przez wiele lat będzie służyła warszawiakom i pozwalała na wychowanie nowych pokoleń sportowców.

 

Status projektu:

 

 

Więcej informacji o sporcie w Warszawie: sport.um.warszawa.pl