null

Rewitalizacja kompleksu sportowego Skry

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie prezydenta Rafała Trzaskowskiego na terenie stadionu Skry. Prezydent stoi, na bieżni, w tle duży balon reklamowy z napisem Aktywna Warszawa
Autor: Ewelina Lach

Warszawa odzyskała Ośrodek Wawelska, czyli dawną Skrę. W miejscu niszczejącego stadionu chcemy zbudować nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców i profesjonalnych zawodników.

Odnowiony kompleks sportowy zostanie przywrócony zarówno sportowcom, jak i mieszkańcom. M.st. Warszawa już od kilku miesięcy intensywnie pracuje nad pierwszym etapem inwestycji. Obejmie on w szczególności budowę stadionu treningowego wraz z zagospodarowaniem terenu, zapleczem i trybunami, strefę rzutów oraz boisko do rugby. W pozostałej części stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na park Pole Mokotowskie, powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. W swoim założeniu kompleks sportowy ma być też zapleczem treningowym dla kolejnego etapu modernizacji ośrodka jakim będzie budowa stadionu głównego.

W ramach drugiego etapu przemiany Ośrodka Wawelska powstanie nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny. Miasto ogłosiło już konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów, które w przyszłości będą służyły warszawiakom i sportowcom. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wiosnę 2023 r.

Wielofunkcyjna hala sportowa ma przede wszystkim służyć zawodnikom oraz kibicom siatkówki i koszykówki. Będą mogły odbywać się tam mistrzostwa Polski w obu tych dyscyplinach. Budynek stanie się też domem dla warszawskiego klubu – Legii Kosz.

Drugi obiekt, który jest objęty konkursem, to koncepcja stadionu lekkoatletycznego II kategorii IAAF z salą treningową – powstanie on dokładnie w miejscu istniejącego obecnie stadionu RKS „Skra”. Stadion będzie miał zadaszone trybuny, mieszczące ok. 25 tys. kibiców oraz ma umożliwiać realizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej.

W konkursie zwycięży koncepcja architektoniczna, która będzie najlepsza pod względem architektonicznym, urbanistycznym, ale i funkcjonalnym. Taka, która przez wiele lat będzie służyła warszawiakom i pozwalała na wychowanie nowych pokoleń sportowców.

Status projektu:

 

 

Więcej informacji o sporcie w Warszawie: sport.um.warszawa.pl