null

Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
E. Lach
E. Lach. Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów

Dzieci z Ursynowa zyskały właśnie nowe miejsce do nauki i opieki w nowoczesnym zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. J. Zaruby 7.

- Konsekwentnie stawiamy na edukację. Wydatki na oświatę to największa pozycja w naszym budżecie. Wybudowaliśmy już 24 nowe placówki. W tym szkołę podstawową i przedszkole przy ul. Zaruby dla uczniów i przedszkolaków z rejonu Kabat – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ursynowski zespół składa się z 8-oddziałowego przedszkola dla 200 dzieci i szkoły podstawowej z 16 klasami dla około 420 uczniów. Powstał według koncepcji warszawskiej Pracowni Projektowej OOA Macieja Siudy – zielonych podwórek szkolnych nawiązujących do sąsiadującego z placówką lasu Kabackiego - wybranej w 2017 roku w konkursie architektonicznym. Był to pierwszy taki konkurs dotyczący placówki oświatowej w Warszawie.

Obie instytucje posiadają niezależne wejścia, wewnętrzne dziedzińce zapewniające uczniom cenny, bezpośredni kontakt z naturą, strefy edukacyjne i rekreacyjne. Budynki wykonano z naturalnych materiałów. W zachodniej części kompleksu znajduje się część przedszkolna, a szkolna we wschodniej. Do szkoły wchodzi się od ul. Jerzego Zaruby 7, a do przedszkola od strony ul. Iwanowa-Szajnowicza 5. Dojazdy i parkingi powstały przy ul. Iwanowa-Szajnowicza.

- Cieszę się, że po wielu latach starań udało się zakończyć tak ważną inwestycję. Jest ona dopełnieniem systemu szkół na terenie Ursynowa i kończy batalię ze zjawiskiem dwuzmianowości. Nowa szkoła zapewni komfort nauki uczniom, także w szkołach ościennych.  A przeniesione tam przedszkole integracyjne będzie miało bogatą ofertę zajęć dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – tłumaczy burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Przeniesienie do zespołu przedszkola integracyjnego pozwoli na zaadaptowanie wolnej przestrzeni w budynku przy ul. Teligi dla przedszkola specjalnego. W tej chwili dysponuje ono powierzchnią niewystarczającą w stosunku do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Stworzy to także możliwość zwiększenia liczby wolnych miejsc na Ursynowie dla dzieci, które potrzebują pomocy psychologiczno–pedagogicznej oraz odpowiedniej przestrzeni edukacyjnej z uwagi na prowadzone terapie.

Wykonawcą zespołu szkolno-przedszkolnego było konsorcjum firm: Balzola Polska” Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Construcciones y Promociones Balzola S.A. z siedzibą w Hiszpanii. Koszt wyniósł 46,19 mln zł.

Relację z wizyty prezydenta Rafała Trzaskowskiego w nowej placówce można zobaczyć tutaj.

Warszawa dla uczniów

W 2019 i 2020 r. stolica przeznaczyła na edukację aż 9,3 mld zł. W tym roku wydatki na oświatę wyniosą prawie 5 mld zł. To największa pozycja w budżecie Warszawy.

Na inwestycje oświatowe w 2021 r. przeznaczymy 273 mln zł, w tym m.in. 35,3 mln zł na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Nowaka–Jeziorańskiego, 24,9 mln zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 341 przy ul. Oławskiej 3 oraz 23 mln zł na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German.

Do użytku za kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego oddaliśmy już 15 przedszkoli i 9 szkół (osiem podstawówek i jedną szkołę zawodową).

- Obecnie trwa budowa kolejnych kilkunastu szkół i przedszkoli, a 14 placówek jest planowanych (10 przedszkoli i 4 szkół). W tym roku zakończą się m.in. prace przy budowie szkół przy ul. A. German, J. Nowaka Jeziorańskiego/Fieldorfa i Karlińskiego oraz przedszkoli przy ul. Siemiatyckiej, ul. Maklakiewicza, ul. Bernardyńskiej i al. Niepodległości – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wizyta prezydenta Rafała Trzaskowskiego w nowej placówce
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów
Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów