null

Komfortowo i zielono na ul. Ordona

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Modernizacja ul. Ordona_konferencja prasowa_z-ca prezydenta Michał Olszewski przy mikrofonie
Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski. | Autor: Szymon Pulcyn

Rozpoczyna się długo wyczekiwana przebudowa ul. Ordona. Jedna z najważniejszych i jednocześnie najbardziej zdegradowanych ulic Odolan otrzyma nową nawierzchnię, uporządkowane zostanie na niej parkowanie, powstaną pasy rowerowe i przybędzie zieleni.

Odolany to obszar, który przechodzi jedne z najbardziej dynamicznych zmian w całej Warszawie. Przez wiele lat dominowały tu zakłady przemysłowe, z których część nadal funkcjonuje. Docelowo jednak teren ten ma być przeznaczony wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową – w ostatnich latach wybudowane zostały tu osiedla, które zamieszkuje już kilka tysięcy osób.

Do takich zmian trzeba przystosować sieć drogową. Dlatego na początku lipca stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przebudowę ul. Jana Kazimierza. Kolejną ulicą, którą czeka metamorfoza jest ul. Ordona.

W ten sposób wyremontujemy kręgosłup komunikacyjny osiedla Odolany, którego rozbudowa planowana jest co najmniej na kilkanaście kolejnych lat – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Dzięki zaplanowanym zmianom obie ulice Odolan zostaną przekształcone w ciągi lokalne, zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort, a także więcej zieleni i mniej hałasu.

Porozumienie z konserwatorem

Historyczny, ale w wielu miejscach już zniszczony bruk na ul. Ordona jest wpisany do ewidencji zabytków. Obecność bruku jest o tyle kłopotliwa, że oprócz samochodów osobowych, poruszają się po nim pojazdy ciężarowe. Generuje to ogromny hałas, na który wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy. Założenia przewidują, że ul. Ordona zostanie przebudowana na brukowanym odcinku między ul. Stańczyka a budynkiem o numerze 5B.

Aby móc przeprowadzić remont ulicy, niezbędne było uzyskanie zaleceń konserwatorskich. Dzięki dobrej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków udało się wypracować zadowalające obie strony rozwiązanie.

Zabytkowy bruk, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, zostanie zabezpieczony i przykryty asfaltem. Dzięki temu kierowcy będą poruszać się po równej i cichej nawierzchni. Zabytkowa nawierzchnia będzie widoczna na pasach postojowych – wcześniej zostanie jednak naprawiona.

Będzie zielono

Po osiągnieciu porozumienia z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków od razu przystąpiliśmy do projektowania nowej ul. Ordona. A dzięki temu, że do prac wykonawczych zaangażowaliśmy stołeczny Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, już dziś możemy rozpocząć jeden z najbardziej wyczekiwanych remontów dróg w Warszawie – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Na szerokim pasie dzielącym obie jezdnie, a także wzdłuż jezdni i chodników, pojawi się nowa zieleń. Oprócz tysięcy krzewów i bylin zasadzone zostaną również drzewa. W sumie pojawi się ich 40 – klonów pospolitych, kasztanowców czerwonych oraz lip drobnolistnych. Łącznie na przebudowywanym odcinku będą więc 64 drzewa – 40 nowych i 24 już istniejące.

Obecnie na ul. Ordona dominuje beton i kamień. Gdzieniegdzie można znaleźć też trawniki. Dzięki inwestycji będzie tu przyjemnie, cicho i bardzo zielono – zaznacza Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Radzie Warszawy.

Nowe latarnie i zatoki postojowe

Rozpoczynamy znakowanie czasowej organizacji ruchu, która będzie wprowadzana na ul. Ordona w kilku etapach. Pierwsze zmiany w parkowaniu zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

W ramach prac planowane jest również uporządkowanie parkowania – kierowcy będą mieli do dyspozycji zatoki postojowe, których nawierzchnia zostanie wykonana z zabytkowego bruku. Dzięki likwidacji części rzadko wykorzystywanych tzw. zawrotek, uda się wyznaczyć więcej legalnych miejsc.

Na usprawnienia będą mogli liczyć również piesi i rowerzyści. Popękane i zniszczone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe. Pojawią się pasy rowerowe w obu kierunkach – będą one przedłużeniem już istniejących dróg (na północnym odcinku ulicy).

Znikną stare betonowe latarnie, a drogę będą oświetlać nowe lampy wyposażone w energooszczędne i wydajne LED-owe oprawy SAVA.

Jana Kazimierza

Równolegle trwają prace związane z przebudową sąsiedniej ul. Jana Kazimierza. Dzięki planowanym zmianom na głównych ulicach Odolan będzie ciszej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Właśnie o takie zmiany zabiegali mieszkańcy w pismach i petycjach wysyłanych do miejskich instytucji.

Prace na ul. Ordona potrwają do wiosny przyszłego roku.

Kopatrka i robotnik poczas pracy na fragmencie jezdni.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Prace przy latarniach miejskich - robotnik na wysięgniku.
Ulica. Dwaj robotnicy niosą ogrodzenie metalowe. Za nimi ciężarówka.
ul. Ordona - przekrój ulicy przed i po remoncie.