null

Kolekcja pamiątek po „Gawędzie”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie młodzieżowego zespołu Gawęda ze śpiewającymi chłopcami i dziewczynkami obok kolorowe przypinki z nazwą zespołu i podpisami w wielu językach
Zespół Artystyczny GAWĘDA | Autor: Anna Michalak Pawłowska

Warszawa zaopiekowała się pamiątkami po legendarnym zespole „Gawęda”. Specjalna kolekcja, na którą składają się m.in. rzeczy przekazane przez dawne uczestniczki i uczestników zespołu, jest od niedawna w zasobach Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA. W tym roku mija 70 lat od powstania „Gawędy”.

W kolekcji Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA znajduje się dokumentacja kilkudziesięcioletniej działalności Zespołu. W sumie około 44 tysięcy stron, w tym kroniki pamiątkowe „Gawędy” z lat 1964–2001, korespondencja z lat 1958–1999, scenariusze widowisk, programy uroczystości, teksty i nuty piosenek, projekty kostiumów i dekoracji, dokumentacja występów i koncertów. Wśród zebranych archiwaliów są też pamiątki po wyjazdach zespołu na zimowiska i obozy, listy gości, listy wyjazdowe i koncertowe członków, kwestionariusze osobowe oraz kartoteki instruktorów i członków, a także bogata dokumentacja związana z wyjazdami krajowymi i zagranicznymi „Gawędy” (m.in. do USA, Kanady, Australii, na Kubę, Tajwan i do Japonii). Udało się zgromadzić bogate zbiory fotograficzne - ponad 38 tysięcy odbitek, prawie 15 tysięcy zdjęć negatywowych i slajdów. W kolekcji są też kasety magnetofonowe, taśmy szpulowe, kasety VHS (653 egzemplarze!).

Archiwum uzupełniły również dary z kolekcji indywidualnych, przekazane przez dawne członkinie i członków zespołu. Dzienniki z lat 1972-97, zapiski o bieżących wydarzeniach, legitymacje członkowskie, plakaty, foldery reklamowe, zaproszenia, wycinki prasowe, a także pamiątkowe medale, firmowe walizki czy prywatne szkice, przekazali: Wojciech Asiński, Agnieszka Kieruzalska i Karolina Radzikowska, Magda Kozarzewska, Anna Maria Lipczyńska-Prus, Natalia Ładyka, Anna Michalak-Pawłowska, Iwona Oporska, Renata Owczarek-Stegemann, Małgorzata Piotrowska, Emilia Stawowska, Leszek Włochyński, Urszula Żemajtis.

Kolekcja jest w KARCIE w formie depozytu. Informacje o poszczególnych jej elementach można znaleźć w Otwartym Systemie Archiwizacji. Kolekcje prywatne można wyszukać wprowadzając w pasek wyszukiwarki nazwiska darczyńców.

Zespół Artystyczny GAWĘDA powstał w 1952 roku w Domu Harcerza na warszawskiej Pradze, z inicjatywy ówczesnego studenta Akademii Sztuk Pięknych, Andrzeja Kieruzalskiego. Zespół zaczynał jako Harcerski Teatr Lalek i bardzo szybko znalazł entuzjastów - do siedziby „Gawędy” przyjeżdżali pedagodzy, instruktorzy harcerscy, młodzi ludzie, którzy chcieli pracować z dziećmi. Po sukcesach jako teatr lalek, zespół rozszerzał repertuar artystyczny i wypracował swój niepowtarzalny styl.  

Przez wiele lat z „Gawędą” współpracowali znakomici autorzy tekstów, m.in. Wanda Chotomska, Marek Groński, Jonasz Kofta, czy kompozytorzy - Włodzimierz Korcz, Andrzej Korzyński, Czesław Majewski i inni. Przez dziesiątki lat o sile zespołu stanowiła pasja jego założyciela, Andrzeja Kieruzalskiego (zmarł 3 maja 2017 roku).