null

Kolejny sezon szczepień seniorów przeciw grypie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przedramię z podwiniętym rękawem czerwonej koszuli w granatową kratkę do której przyłożona jest strzykawką z igłą trzymana przez dłoń w rękawiczce
Trwa program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla stołecznych seniorów

Ponad 4 mln zł Warszawa przeznaczy w tym sezonie na bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla seniorów, małych dzieci oraz osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Tak jak w poprzednich latach będzie można się szczepić przez cały sezon grypowy tj. od września do marca.

W tym sezonie Warszawa zapewni blisko 50 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 65. roku życia, małych dzieci oraz osób zagrożonych kryzysem bezdomności. Dzięki temu chronimy grupy najbardziej narażone na zachorowania i powikłania po grypie. To szczególnie ważne również z powodu wciąż towarzyszącej nam pandemii koronawirusa, ponieważ w początkowej fazie infekcji objawy zakażenia wirusem grypy i COVID-19 są podobne  – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w pierwszym tygodniu września zarejestrowano w Polsce ponad 43 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego blisko 8 tys. na terenie województwa mazowieckiego. Szczyt sezonu grypowego przypada w naszym kraju w okresie od stycznia do marca.

Szczepienia warszawskich seniorów

Ruszyła już kolejna edycja jednego z najpopularniejszych miejskich programów zdrowotnych „Grypa 65+”.

W 150 przychodniach na terenie całego miasta mieszkańcy Warszawy powyżej 65 roku życia mogą otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciw grypie. W sezonie 2022/2023 planujemy zaszczepić 51 tys. seniorów – informuje wiceprezydent Kaznowska. – Szczepionki zapewniają podmioty lecznicze, które realizują miejski program „Grypa 65+” zatem seniorzy nie muszą mieć recepty i iść do apteki, żeby wykupić preparat - wszystko załatwią w jednym miejscu – dodaje.

Miejski program „Grypa 65+” rozpoczął się w 2004 roku, a jego głównym celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań wśród mieszkańców m.st. Warszawy, którzy ukończyli 65 lat. Szczepienia nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na tego wirusa, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego.

Jak wskazują dane epidemiczne, dzięki miejskiemu programowi bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65.r.ż. stołeczni seniorzy są grupą, w której szczepi się najwięcej osób, a tym samym grupą, w której zachorowalność na wirusa grypy oraz powikłania pogrypowe są najniższe.

Warszawa finansuje szczepienia przeciw grypie dla małych dzieci

W ramach miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę, można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6 do 60 miesiąca życia. Planowane są szczepienia ponad 8 tys. maluchów. W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu, podawane są dwie dawki szczepionki. Warszawa finansuje obie dawki.

Miejski program szczepień przeciwko grypie dla bezdomnych

Program rozpoczął się w 2005 roku, a szczepienia przeciw grypie dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności są organizowane w noclegowniach na terenie Warszawy. Rocznie ze szczepień korzysta ok. 600 osób.

Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w warszawskich noclegowniach i schroniskach.

Więcej o programach szczepień finansowanych z budżetu m.s.t Warszawy znajduje się pod adresem: zdrowie.um.warszawa.pl/szczepienia