null

Kolejny raz Warszawa przyłącza się do akcji Godzina dla Ziemi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Tym razem światła zgasną dla Bałtyku. Część z nas nie zdaje sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego naszego morza, a Bałtyk i jego mieszkańcy umierają. Właśnie dlatego World Wide Fund for Nature postanowił w 14 edycji akcji zwrócić uwagę na ten problem.

O akcji

Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera. Akcja organizowana jest pod patronatem prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

27 marca o godzinie 20.30, w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych - zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych.

Warszawa ponownie włączy się do tej akcji. Na godzinę wyłączone zostaną m.in. elewacja Pałacu Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, zabytkowa wieża ciśnień oraz budynki Filtrów, „Gruba Kaśka”, iluminacja murów obronnych Starego Miasta oraz iluminacje katedry Jana Chrzciciela i kościoła Jezuitów. Część dzielnic również wyłączy oświetlenie w swoich budynkach i podległych jednostkach, np. Praga-Północ, Wola, Białołęka, Rembertów.

Przez cały marzec trwa akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się sentymentalnym zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając je #godzinadlabałtyku i @wwfpolska, zachęcając innych do podpisania petycji.

Morze Bałtyckie

Presja wywierana przez człowieka na Morze Bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu tych planów nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza.

Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.