null

Kolejny krok w kierunku modernizacji Ośrodka Polonia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zmodernizowany stadion polonia, wejście frontowe w białych brawach.
Autor: JSK Architekci

Zakończyły się prace nad koncepcją wielobranżową terenu przy ul. Konwiktorskiej 6. Wiadomo już, jak będzie wyglądała hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu i stadion główny. Koncepcję wykonała pracownia JSK Architekci.

To był bardzo intensywny czas. Odbyliśmy szereg rozmów i spotkań, by wypracować ostateczną wersję koncepcji wielobranżowej Polonii. Udało się! Koncepcja składa się z trzech etapów, a każdy z nich umożliwia nieprzerwane prowadzenie rozgrywek ligowych na stadionie oraz korzystanie z boiska treningowego. Ośrodek Polonia zmodernizujemy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgłosiły się do nas cztery firmy zainteresowane tą formą współpracy. Obecnie przygotowujemy się do pierwszej tury dialogu, a mianowicie tury technicznej, którą rozpoczniemy już w lutym. A w dalszej kolejności do tury finansowej i prawnej – według harmonogramu powinniśmy rozpocząć je w kwietniu 2023 roku. Wszystko idzie zgodnie z planem – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Teren zmodernizowanego Ośrodka Polonia będzie otwarty, pozbawiony barier i dostępny nie tylko dla sportowców i kibiców, ale także dla spacerowiczów. Postanowiono, że ogrodzenie zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, a teren pobliskiego parku Traugutta rozszerzony. Tak zaprojektowana przestrzeń pozwoli na uniknięcie problemów charakterystycznych dla tradycyjnych stadionów, które były odgrodzone od otoczenia, zapełniały się raz na dwa tygodnie, a w pozostałe dni stały puste. Dlatego przy ul. Konwiktorskiej 6 powstanie nie tylko nowy stadion z trybunami, ale także hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu, plac miejski z fontanną i kawiarniami. 

Hala sportowa i Centrum Wsparcia Sportu

Hala sportowa przy ul. Konwiktorskiej 6 będzie służyła przede wszystkim warszawskim koszykarzom zarówno sekcji żeńskiej, jak i męskiej. A dzięki obniżeniu poziomu boiska obiekt pomieści nawet 2 tys. kibiców. Przewidziano miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz trybunę VIP.

Centrum Wsparcia Sportu, zlokalizowane naprzeciwko hali sportowej, będzie obiektem przeznaczonym dla lokalnej społeczności jak i wszystkich mieszkańców Warszawy. Oprócz kawiarni i przestronnej przestrzeni wypoczynkowej, wewnątrz atrium powstanie ścianka wspinaczkowa sięgająca ostatniej kondygnacji budynku. W CWS przewidziano również przestrzeń dla kibiców Polonii, będzie tam działał pub Czarna Koszula, muzeum, sklep kibica oraz kasy biletowe. Na najwyższym poziomie znajdzie się centrum rehabilitacji i fizykoterapii

Z kolei w podziemiach Ośrodka Polonia od ul. Bonifraterskiej zaprojektowano trzypoziomowy parking, który pomieści łącznie 778 samochodów. Podzielony został na strefy umożliwiające niezależny postój pojazdów drużyn, klubu, mediów, gości specjalnych oraz pozostałych kibiców. W dni niemeczowe parking będzie funkcjonować jako ogólnodostępny.

Stadion piłkarski

Dotychczasowy główny obiekt Ośrodka Polonia zostanie zmodernizowany z zachowaniem historycznej części. Powstaną nowe trybuny okalające boisko ze wszystkich stron, które będą podzielone na strefy: standardową północno-zachodnią, południowo-zachodnią, północną z wydzielonym sektorem kibiców drużyny gości, południową dla najbardziej zagorzałych fanów sportu oraz wschodnią – oryginalną trybunę „Kamienna”.

Na nowym stadionie będzie też wydzielona dwupoziomowa strefa VIP, w której skład wejdzie strefa cateringowa oraz 22 loże typu skybox. Zaprojektowano również przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla mediów oraz szatnie i pomieszczenia sanitarne. Łącznie stadion pomieści 16 tys. kibiców.

Etapy budowy

Realizacja budowy odbędzie w trzech głównych etapach. Każdy z nich umożliwia nieprzerwane prowadzenie rozgrywek ligowych na stadionie oraz korzystanie z boiska treningowego.

Pierwszy etap obejmie budowę parkingu podziemnego wraz z infrastrukturą przyłączeniową, budowę hali sportowej, Centrum Wsparcia Sportu oraz przebudowę fontanny z zachowaniem istniejącej rzeźby.

Drugi etap to budowa trybuny północnej, południowej i wschodniej wraz z zadaszeniem, a także zaplecza sportowego od strony boiska treningowego oraz budynku sekcji i organizacji Polonijnych od strony ul. Konwiktorskiej.

Ostatni, trzeci etap, obejmie rozbiórkę istniejącej trybuny zachodniej wraz z zadaszeniem oraz budowę nowej wraz z przebudową obiektu historycznego.