null

Kolejny dom opieki medycznej dla seniorów już gotowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna w ciemnej kurtce i jasnych spodniach stoi przed mikrofonem na chodniku, za nim znajdują się goście, w tym personel medyczny w białych strojach oraz bryła trzypiętrowego budynku
Konferencja prasowa z okazji otwarcia nowego domu opieki medycznej dla seniorów | Autor: Rafał Motyl

Prezydent Rafał Trzaskowski otworzył kolejną placówkę, która zapewni całodobową opiekę medyczną blisko 200 pacjentom w podeszłym wieku. Do budynku przy ul. Mehoffera na Białołęce, pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już na początku przyszłego tygodnia. Koszt inwestycji wyniósł blisko 52 mln zł.

Na podstawie danych GUS z 2020 r. w Warszawie żyje ponad 488 tys. seniorów, czyli osób powyżej 60 r. życia, co stanowi 27 proc. wszystkich mieszkańców stolicy. Dlatego miejska oferta kierowana do tej grupy społecznej obejmuje wiele obszarów, od edukacji cyfrowej po wsparcie w życiu codziennym.

Warszawa zwiększa liczbę miejsc opieki długoterminowej

Rośnie również zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze dla osób starszych, przewlekle chorych, którzy nie wymagają hospitalizacji. Taką opiekę pacjentom w podeszłym wieku zapewnia miejska jednostka Stołeczne Centrum Opiekuńczo Lecznicze (SCOL), która posiada obecnie ponad 800 miejsc opieki długoterminowej w trzech lokalizacjach w Warszawie.

Wiemy, że kolejni pacjenci czekają na przyjęcie do naszych placówek, dlatego systematycznie zwiększamy liczbę miejsc, gdzie zapewniamy seniorom opiekę medyczną na najwyższym poziomie, za co dziękuję również personelowi. Niespełna 2 lata temu uruchomiliśmy nowoczesny dom długoterminowej opieki dla 170 seniorów za ponad 33 mln zł, a dziś 2 miesiące przed terminem, otwieramy kolejną placówkę. W nowym obiekcie powstały 192 miejsca, gdzie seniorzy będą otoczeni całodobową opieką wykwalifikowanego personelu, który zatroszczy się o każdego pacjenta – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Co najważniejsze, pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w najbliższy poniedziałek, 13 listopada. W placówce przy ul. Mehoffera seniorzy będą mieli zapewnioną opiekę pielęgniarską i medyczną, w tym m.in. lekarzy internistów, geriatrów, neurologów, rehabilitantów, opiekunów medycznych oraz wsparcie psychologów, logopedów i terapeutów zajęciowych – dodaje prezydent Trzaskowski.

Całkowity koszt inwestycji (prace projektowe, roboty budowlano – instalacyjne, nadzory inwestorskie i autorskie oraz wyposażenie nowego budynku) to blisko 52 mln zł, z czego 33 mln zł to pieniądze z budżetu miasta, a prawie 8 mln stanowiło wsparcie Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy podkreśla: - Na nowoczesne miasto składa się bogata oferta edukacyjna, sprawny transport publiczny, ale również dostęp do usług opiekuńczych, których potrzebują mieszkańcy w podeszłym wieku, przewlekle chorzy. Wiemy, że opieka nad pacjentami jest świadczona w SCOL na najwyższym poziomie - dodaje.

- To inwestycja bardzo ważna dla Warszawy, ale również całego województwa mazowieckiego ponieważ wpływa na poprawę komfortu życia naszych mieszkańców. Dlatego bardzo się cieszę, że wsparliśmy ten projekt finansowo kwotą 7,6 mln zł – mówi Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Komfortowe pokoje i całodobowa opieka specjalistów

Nowy obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i znajdują się w nim m.in. komfortowe pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami, pokój dzienny, nowoczesna sala rehabilitacyjna, strefa wypoczynku dla pacjentów, sale terapii zajęciowej. Budynek ma 3 kondygnacje i ponad 6 tys. m2 powierzchni, na której  znajdują się tu również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt np. wanny z automatycznymi podnośnikami – wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Przed budynkiem powstał ogród dla pacjentów wraz z mini tężnią solankową, z kolei na dachu placówki znajduje się taras przeznaczony do wypoczynku. W obiekcie zaprojektowano również aptekę z klimatyzowanymi magazynami na leki i wyroby medyczne.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: PBO Śląsk Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu i WODPOL Sp. z o.o. z siedzibą w Żywcu, a projekt wykonała firma Szlis Architekt.

Opieka długoterminowa dla warszawskich seniorów

W marcu 2021 r. Warszawa otworzyła nowy dom długotrwałej opieki dla seniorów, który również działa na terenie SCOL. Przestronny i komfortowy budynek z nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z całodobową opieką zapewnia 170 łóżek dla pacjentów. Inwestycja kosztowała 33,5 mln zł i została sfinansowana z budżetu miasta. Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL) posiada ponad 800 miejsc opieki długoterminowej w trzech lokalizacjach w Warszawie.  Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 82 lata, a czas oczekiwania na przyjęcie wynosi zwykle od 8 do 10 miesięcy oraz od 4 do 5 miesięcy w trybie pilnym. Opiekę w SCOL pokrywa kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 70 proc. dochodu  (renty/emerytury) pacjenta, nie więcej niż 250 proc. najniższej emerytury.

Zadanie pn. Budowa drugiego pawilonu medycznego na terenie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Warszawie przy ul. Mehoffera 72/74 współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego.

Zadanie pn. Wyposażenie oraz elementy zagospodarowania terenu nowego pawilonu medycznego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Warszawie przy ul. Mehoffera 72/74 współfinansowano ze środków Województwa Mazowieckiego.

 

 

W słoneczny dzień mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami ubrany w lekką granatową kurtkę puchową wita się z personelem medycznym w białych fartuchach, a w tle widać panoramę biało-brązowego budynku
Zobacz galerię (11 zdjęć)
W słoneczny dzień mężczyzna z krótkimi ciemnymi włosami ubrany w lekką granatową kurtkę przemawia do mikrofonu a za nim stoi personel medyczny w białych fartuchach, w tle widać panoramę biało-brązowego budynku
W słoneczny dzień na chodniku stoi tłum mężczyzn i kobiet, a za nimi widać bryłę trzypiętrowego brązowo-białego budynku
Pokój z dwoma zaścielonymi łóżkami medycznymi nakrytymi w dolnej części czerwonymi kocami które stoją na tle ciemnozielonej tapety
Przestronna sala do ćwiczeń z drewnianą podłogą, gdzie po lewej stronie stoi kozetka oraz przyrządy do ćwiczeń umieszczone na metalowych ściankach, a po prawej stronie znajdują się m.in. rowerek i bieżnia
Panorama z widokiem na trzypiętrowy beżowo-biały budynek po lewej stronie oraz teren zielony z alejkami i ławkami oraz mini tężnią w centrum
Trzy osoby, mężczyzna oraz dwie kobiety stoją w pokoju dla pacjentów, gdzie znajdują się łóżka medyczne - mężczyzna podpiera się ręką o oparcie łóżka
Widok na biało-brązowy budynek oraz zieleń
Korytarz z białymi ścianami oraz drewnianą podłogą z którego po bokach widać drzwi do poszczególnych pomieszczeń
Pomieszczenia do fizjoterapii gdzie znajdują się zielone kozetki oraz urządzenia dla pacjentów
Przestronne pomieszczenie gdzie znajduje się biała wanna a nad nią stroi podnośnik z niebieskim siedziskiem wykorzystywany do kąpieli pacjentów