null

Kolejne unijne środki dla miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Straż miejska

Straż Miejska m.st. Warszawy otrzyma nowoczesny sprzęt do kontroli jakości powietrza. To dzięki dofinansowaniu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

Zarząd Województwa Mazowieckiego przekaże środki unijne na projekt pn. „Zakup specjalistycznego sprzętu do kontroli jakości powietrza na terenie m.st. Warszawy". Na mobilne laboratorium dla warszawskich strażników miejskich zostanie przekazana kwota 418 860 zł, co stanowi połowę wartości inwestycji.

Wszystko dla klimatu

Celem projektu jest poprawa jakości powietrza w mieście, redukcja zanieczyszczeń a także złagodzenie zmian klimatu. Zaplanowano zakup mobilnego laboratorium z napędem elektrycznym wraz z pełnym wyposażeniem potrzebnym do badania jakości powietrza. Dodatkowo przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna na temat szkodliwości zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery.

Kontrola, eliminacja, edukacja

Z projektu skorzystają funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy będą używać tego sprzętu podczas swoich działań z zakresu ochrony środowiska. Docelowo skorzystają na tym wszyscy przebywający w stolicy. Warszawiacy z kolei poszerzą swoją wiedzę w zakresie szkodliwości spalania odpadów w paleniskach domowych.

M.st. Warszawa realizuje wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednym z nich jest wspieranie mieszkańców w likwidacji kopciuchów. Warszawiacy mogą się ubiegać o uzyskanie dotacji w wysokości do 70 proc. dofinansowania. Miejskie wsparcie pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Więcej informacji można znaleźć na stronie um.warszawa.pl/kopciuchy.