null

Kogo nagrodziłby Tadeusz Mazowiecki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Paweł Dąbrowski

W piątek 8 września rusza IV edycja Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego. To wyróżnienie dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Ratusz chce docenić i uhonorować tych, którzy działają na rzecz miasta, za wkład w upowszechnianie postaw obywatelskich, rozwój społeczności lokalnej i poszanowanie praw człowieka. Patronem nagrody jest pierwszy premier wolnej Polski (rozpoczął urzędowanie w 1989 r.) uważany za jednego z twórców współczesnej polskiej demokracji.

Premier Tadeusz Mazowiecki skierował Polskę w 1989 roku na drogę demokracji. Wielkim zadaniem jego rządu była transformacja gospodarki od socjalizmu do kapitalizmu oraz integracja z Zachodem – wspomina wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Nagroda, którą teraz przyznajemy jest przeznaczona dla młodych ludzi. Tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość, a już chcą działać, zmieniać i polepszać świat. Starają się znajdować dobre odpowiedzi na współczesne wyzwania.

Do tegorocznej edycji nagrody można zgłaszać projekty zrealizowane w 2022 roku. Spośród przesłanych zgłoszeń Kapituła wyłoni laureatów i laureatki w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 lat i 20-26 lat.

Zgłoszenia są przyjmowane do 11 października – na miejskiej stronie. Tu również można znaleźć dodatkowe informacje.

Ubiegłoroczne laureatki

W ubiegłorocznej edycji przyznano dwie główne nagrody. W kategorii wiekowej 15-19 lat zwyciężyła Anna Maziarska za działania związane z poprawą polskiej edukacji, prawami kobiet i wielokulturowości w Polsce. Anna działa w Strajku Kobiet w Radzie Konsultacyjnej ds. Edukacji na rzecz rzetelnej edukacji, w tym seksualnej i obywatelskiej. W tracie wakacji w 2021 r. wyjechała sama do Kenii, gdzie pomagała przy budowie szkoły we wsi Nyamosense – a po powrocie zorganizowała zbiórkę charytatywną na przybory szkolne, o które prosili uczniowie i uczennice szkoły. Wraz z szóstką innych osób stworzyła też program „Wpisz do kalendarza”, który pomaga młodym kobietom wejść do polityki – organizują dla dziewczyn warsztaty online, spotkania z posłankami, samorządowczyniami i ekspertkami z różnych dziedzin.

W kategorii 20-26 lat nagrodę otrzymała Antonina Lewandowska za przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i wspieranie osób doświadczających przemocy seksualnej. Antonina jest współautorką opublikowanego w 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim informatora o przeciwdziałaniu molestowaniu. W 2019 roku stworzyła pierwsze w historii stanowisko konsultantki ds. przemocy seksualnej w Zarządzie Samorządu Studentów UW, które piastowała do września 2022.

Na miejskiej stronie można znaleźć informacje o wszystkich laureatach i laureatkach ubiegłorocznej edycji Nagrody.

Logo Nagrody Mazowieckiego - dłoń z palcami w kształcie litery V

 

Warsztaty dla uczniów i uczennic

Tegorocznej edycji Nagrody towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uczniów i uczennic warszawskich szkół ponadpodstawowych przygotowane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Podczas spotkań prezentowana będzie sylwetka patrona Nagrody, premiera wolnej Polski i związany z nim ważny fragment historii naszego kraju. Jednym z tematów rozmów będzie aktywność społeczna.

W planie także projekcja filmu krótkometrażowego „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej wyprodukowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Harmonogram oraz zapisy na warsztaty dostępne są na miejskiej stronie.

Wystawa o Tadeuszu Mazowieckim

Więcej informacji na temat postaci patrona Nagrody można dowiedzieć się z wystawy poświęconej życiu i działalności Tadeusza Mazowieckiego „Najpierw jest się człowiekiem”. Do 29 września można ją oglądać przy bulwarze Grzymały-Siedleckiego (obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik).

Wystawa została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią dla Urzędu m.st. Warszawy i towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.