null

Kociarnia w Wawrze – jest decyzja o warunkach zabudowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Schronisko na Paluchu - widok na boksy dla zwierząt
Schronisko na Paluchu

Miasto uzyskało decyzję o warunkach zabudowy dla nowego budynku kociarni. Obiekt, którym zarządzać będzie warszawskie Schronisko na Paluchu, ma powstać w Wawrze w ciągu najbliższych 3 lat.

Kociarnia ma być przestrzenią dla bezdomnych i wolno żyjących kotów. Budynek będzie funkcjonował jako filia warszawskiego Schroniska na Paluchu, które wraz z powstaniem kociarni będzie stanowiło przestrzeń wyłącznie dla psów.

Całkiem nowy budynek wyłącznie dla kotów z pewnością zwiększy komfort wszystkich zwierząt, które przebywają w Schronisku na Paluchu. Czworonogi będą miały więcej przestrzeni oraz zapewnioną profesjonalną opiekę i leczenie w znacznie lepszych warunkach. A to wszystko już w 2025 roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Od wielu lat szukaliśmy odpowiedniego miejsca do budowy drugiego schroniska dla bezdomnych zwierząt lub jego filii. Musieliśmy jednocześnie mieć na względzie obowiązujące wymogi weterynaryjne, co ograniczało nasze pole działania. Jednak finalnie udało się znaleźć odpowiedni teren, dzięki wsparciu dzielnicy Wawer – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Kociarnia powstanie przy ul. Wał Miedzeszyński 76.

Po co nowa kociarnia?

Dotychczasowe Schronisko na Paluchu jest za małe, aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim przebywającym tam bezdomnym zwierzętom – zwłaszcza w okresach, kiedy do placówki trafia więcej czworonogów. Rozbudowa obecnego obiektu dla kotów, z uwagi na ścisłą zabudowę, byłaby technicznie i organizacyjnie trudna do realizacji. Sytuacji nie rozwiązałaby również budowa nowej kociarni w miejscu obecnej.  

Obiekt w Wawrze będzie czterokrotnie większy niż dotychczasowa przestrzeń dla kotów w Schronisku na Paluchu. W nowym budynku zwierzęta będą miały zapewnioną opiekę i leczenie w spokojnych warunkach – bez obcych zapachów i hałasu powodowanego szczekaniem psów. To z kolei będzie pozytywnie wpływać na socjalizację kotów. Na zwiększenie komfortu czworonogów wpłynie również bliskość terenów leśnych.

Nie tylko kociarnia

Kociarnia w Wawrze to kolejna inwestycja warszawskiego Schroniska na Paluchu. Obecnie trwają też prace projektowe dla nowego oddziału geriatrii dla psów w placówce. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 2023 r.