null

Kobieca perspektywa na festiwalu AfryKamera

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jedno z największych w Europie wydarzeń poświęconych kulturze afrykańskiej, czyli festiwal filmów afrykańskich AfryKamera rozpocznie się za kilka dni w Warszawie. Od 12 do 17 grudnia na ekranach Kinoteki i Centrum Kultury Filmowej festiwalowa publiczność zobaczy ponad 20 filmów, których autorkami są głównie kobiety.

Na widzów będzie czekać m.in. polska premiera filmu „Królowe” – to debiut pełnometrażowy marokańskiej reżyserki Yasmine Benkiran, opowiadający historię ucieczki dwóch kobiet i dziewczynki przez pustynię i doliny gór Atlas. Kolejną pozycją w programie AfryKamery jest nagrodzony w Sundance – „Mami Wata”. Nigeryjski reżyser C.J. Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini.

Warto zobaczyć także film „Sira”, urodzonej w Burkina Faso reżyserki Apolline Traoré. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, a z drugiej portret młodej dziewczyny, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu.

Muzyczna odsłona

W tym roku AfryKamera zaprasza także na drugą, muzyczną odsłonę festiwalu – AFreaks, która odbędzie 16 grudnia w Klubie SPATiF w Warszawie. Podobnie jak kinowe ekrany, tak i scenę muzyczną przejmą kobiety. Na scenie pojawi się rwandyjska didżejka i wokalistka Cheryl Isheja aka Binghi, brytyjska kuratorka i didżejka Shennen SP, polsko-nigeryjska wokalistka Ifi Ude oraz wrocławska didżejka Kitty Sarcasm.

Festiwal w sieci

Tuż po zamknięciu festiwalu, od 17 do 26 grudnia, AfryKamera przeniesie się do sieci. Wybrane tytuły będą dostępne na VOD Warszawa.

Więcej informacji na temat festiwalu AfryKamera znajduje się na stronie: afrykamera.pl.