null

Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) zapraszają na Dni Otwarte

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przyjemna salka z malunkami na ścianie, na starych fotelach siedzą trzy osoby i rozmawiają przyjaźnie

W Warszawie jest ich już ponad 100, są w każdej dzielnicy. Od soboty 15 do 23 października Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL-e) zapraszają na Dni Otwarte.

Dni Otwarte MAL to okazja do poznania miejsc otwartych na pomysły i działania sąsiadów/ek, blisko domu i bezpłatnie. W ramach Dni Otwartych MAL mieszkańcy mogą zobaczyć jak na co dzień działają te miejsca. Wziąć w różnych spotkaniach i wydarzeniach, np. sąsiedzkich śniadaniach, wspólnym gotowaniu, wymiankach, planszówkach albo po prostu na sąsiedzkich pogaduszkach. A przy okazji mogą się poznać i podyskutować o swojej najbliższej okolicy. 

Chwila wytchnienia

W MALach każdy może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach, ale i przyjść ze swoim pomysłem na działanie. Ludzie wracają tu, często po latach, do swoich pasji, nawiązują nowe relacje, czują się w końcu częścią wspólnoty. Jedni przychodzą raz, inni niemal codziennie.

Każdy z nas potrzebuje czasem chwili wytchnienia, pobycia w niezobowiązującej przyjaznej atmosferze. Zwłaszcza obecnie, w czasie, gdy wokół dużo jest niepokoju. W MAL-ach mieszkańcy i mieszkanki wspólnie dzielą się swoimi pasjami i dobrą energią – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

Program w internecie

Takie miejsca, otwarte na sąsiedzkie pomysły, w których można zrealizować swoje działania, spędzić czas lub wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach organizowanych przez pasjonatów, znajdują się w całej Warszawie. Jest ich ponad 100! Gdzie jest najbliższy MAL, można sprawdzić na mapie w internecie. Po powiększeniu mapy i kliknięciu w wybrane miejsce, przechodzi się na jego stronę. Tam można dowiedzieć się jak działa dane miejsce.

Przykładowo na najbliższy poniedziałek w MAL-u w Miejscu Akcji Paca 40 zaplanowano między godziną 14.00 a 18.00 spotkania mam z dziećmi, sesje w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, wykład dla seniorów/ek o cyberbezpieczeństwie, sąsiedzkie spotkania rodziców z dziećmi, próbę Musicalu Impro i sąsiedzkiego ping-ponga.

Z kolei we wtorek w MAL-u Kłobucka od godz. 10.00 do 14.00 zaplanowano sąsiedzkie przedpołudnie z klubikiem malucha i zajęciami sensorycznymi. A od 16.00 do 20.00 – sąsiedzkie popołudnie.

MAL Kotłownia w czwartek proponuje matematykę dla 8-klasistów i warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży.

Poznaj swój MAL

Miejsca Aktywności Lokalnej to nie tylko zorganizowane zajęcia. W wielu MAL-ach jest kuchnia albo przynajmniej czajnik, można zrobić sobie herbatę, usiąść i porozmawiać z sąsiadami/kami, nawiązać nowe znajomości.

Zdarza się też, że zgłaszają się do nas fundacje, które mają granty do wykorzystania i przygotowujemy wtedy np. trzymiesięczny cykl warsztatów – opowiada Ewa Jagiełło z Międzypokoleniowej Klubokawiarni. – Ale jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców, zdarzają się np. wieczory autorskie starszych mieszkańców. A grupy młodzieżowe mają własne inicjatywy.

Sieć MAL tworzą miejsca otwarte na pomysły i potrzeby mieszkańców, gotowe by (na miarę swoich możliwości) udostępniać swoją przestrzeń na oddolne sąsiedzkie inicjatywy. Choć większość z nich to instytucje miejskie takie jak domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, w sieci MAL znaleźć można także siedziby organizacji pozarządowych, kluby spółdzielni mieszkaniowych, a nawet kawiarnie.

Spotkajmy się w najbliższym tygodniu na Dniach Otwartych Miejsc Aktywności Lokalnej. To okazja by poznać miejsca napędzane pasjami sąsiadów i sąsiadek - zaprasza Karolina Zdrodowska.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.